Terugkeerplannen Rijswerkers beginnen op maandag 18 januari met het vlechten van kraagstukken om het met zand en klei opgevulde dijkgat verder te versterken. De gemeente Amsterdam is klaar met de plannen voor de terugkeer van de bewoners. De datum zelf, aangeduid als 'D-dag', staat nog niet vast. Wel wordt duidelijk, dat de mensen na hun terugkeer de eerste dagen onder primitieve omstandigheden zullen moeten leven, omdat er dan nog geen licht, gas, drinkwater uit de kraan en verwarming is. Een serie maatregelen moet de terugkeer in goede banen leiden: Alle woningen worden vooraf gecontroleerd. Huizen die niet meer bewoonbaar te maken zijn, zullen worden afgebroken. De gemeente regelt onderdak voor deze bewoners. Een leger van 500 ambtenaren inventariseert de schade aan meubilair en stoffering. Timmerlieden zorgen dat klemmende deuren en ramen worden hersteld. Gas- en stroommeters en elektriciteitskabels worden gerepareerd of vervangen. Hetzelfde geldt voor de 5 transformatorhuisjes, 16 schakelkasten, 230 boilers, 895 lantaarnpalen, 1500 elektriciteitsmeters en de duizenden schake laars en stopcontacten. Onbruikbaar geworden kachels worden vervan gen door salamanderkachels. De Centrale Voorzieningsdienst van de gemeente stelt er 1000 beschikbaar. Militairen helpen bij het transport en de plaatsing. Ieder gezin krijgt een bon die bij kolenboeren kan worden ingeruild tegen één mud antraciet, twee mud cokes of een hoeveel heid huisbrandolie. Om schoorsteenbrand te voorkomen, moeten de kachels in het begin rustig worden gestookt. Daarvoor zijn 2500 zakjes houtskool beschikbaar. Verder zorgt de gemeente voor 480 stormlantaarns, 2000 blikken petroleum, 2600 pakken lucifers en 4000 pakken kaarsen. Drinkwater wordt voorlopig aangevoerd met tankwagens. De Stadsreiniging is belast met het afvoeren van wrakhout. Kadavers van verdronken dieren zullen worden opgespoord en vernietigd. Voor het reinigen van straten, winkels en huizen komen 100 man van de Reinigingsdienst in actie. De Keuringsdienst van Waren controleert of de voorraden levensmiddelen nog bruikbaar zijn. Uiteindelijk zal er voor 178.000 gulden aan levensmiddelen worden afgekeurd. De bewaking van het rampgebied krijgt tot D-dag extra aandacht. Burgemeester Van Hall verzoekt in verband hiermee om militaire bijstand. Eerste huizen drooggevallen Op het hoogste punt van Tuindorp staat op dins dag 19 januari nog 65 centimeter water. Een tiental huizen aan de Oostzanerdijk is inmiddels drooggevallen. Commissaris van de Koningin Prinsen zegt in antwoord op vragen van het PvdA-statenlid Roelse, dat bij de laatste controle van de dijk, een jaar geleden, geen gebreken waren geconstateerd. Die controle vond plaats in verband met plannen om in zijkanaal H een ligplaats voor woonsche pen te creëren. De Noorder IJpolder is, naast het oppertoezicht van de Kroon, onderworpen aan het toezicht van de provincie Noord-Holland. Niet de provincie zelf maar de waterschappen moeten er volgens Prinsen op toezien, dat de waterkeringen in goede staat verkeren. Alleen wanneer bijzon dere omstandigheden daartoe aanleiding geven, oefent Provinciale Waterstaat een zekere controle uit op de boezemwaterkeringen. Overigens hebben Provinciale Staten besloten om 100.000 gulden beschikbaar te stellen voor hulp aan de bewoners van Tuindorp Oostzaan. Er wordt een begin gemaakt met de aanleg van een hulpdijk tussen de baggerplaats van NDSM en de Oostzanerdijk, die het overstroomde gebied in tweeën splitst. Daardoor kan het hoger gelegen - bewoonde - gedeelte sneller worden leeggemalen. Dat maakt het mogelijk eerder te beginnen met het herstel van rioleringen, straten en huizen. De aanleg van de 800 meter lange hulpdijk zal een dag of vier, vijf gaan duren. Het volkstuinencomplex tussen NDSM en het oude deel van Tuindorp blijkt zwaar te hebben geleden door de overstroming. Veel tuinhuisjes zijn vernield. Deze kat had minder geluk dan de hondjes van Zonneplein 10. De gemeente besteedt speciale aandacht aan het opruimen van dergelijke kadavers. De Vergeten Watersnood 41

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 42