Na 8 dagen boven water Rampenfonds maakt bekend, dat het bestuur van het fonds heeft besloten, de watersnood in Tuindorp Oostzaan aan te merken als een nationale ramp. Dit betekent, dat - net als in 1953 - alle schade in de persoonlijke sfeer zal worden vergoed. Te denken valt aan verlies van kleding, huisraad, beddengoed, bromfietsen, radiotoestellen en muziekinstrumenten. Het fonds denkt, dat hier voor een bedrag van 13 miljoen gulden nodig is. Zelf heeft het fonds zes miljoen gulden in kas, waarvan de helft in reserve moet blijven. Er zal dus 10 miljoen nodig zijn, op te brengen door het Nederlandse volk. Onder zachte drang worden de twee laatste bewoners van Tuindorp uit het dorp weggehaald. Het betreft een apotheker en een kantoorhou der, die hardnekkig weigerden te vertrekken. De zoon van de beheerder van het PTT-kantoor mag met toestemming van de autoriteiten blij ven. Net als kapper Dirk Lauer. Hij hoeft niet weg omdat hij zo nodig met een ladder via het dijkta- lud aan de achterkant van zijn huis kan wegko- men.57 Ook witgoed- en televisiehandelaar H. Prent en zijn vrouw, die een winkel hebben aan de Kometensingel, krijgen officieel toestemming om te blijven, omdat zij in hun woning aan de Oostzanerdijk niet direct gevaar lopen.58 Veel geëvacueerden vragen de politie of ze even terug mogen naar hun huis om kleding, geld of andere eigendommen op te halen. De ongeveer 200 mensen die daarvoor toestemming krijgen, worden onder begeleiding van militairen naar hun huis gevaren. Van Hall maakt opnieuw een boottocht door Tuindorp. Pastoor Van Mulekom doet hetzelfde. Samen met de Haarlemse bisschop mgr. Dodewaard vaart hij per boot door de deuren zijn kerk binnen. Zorg voor dieren Bij een temperatuur van 8 graden onder nul varen 200 evacués, verspreid over 20 bootjes, op zondag 17 januari van de aanlegsteiger bij het Cornelis Douweskanaal naar Tuindorp om goederen uit hun huizen te halen. Ook worden nog achtergebleven kippen, honden, katten, kanaries, papegaaien en duiven door de Dierenbescherming uit hun isole ment verlost. Overal in de straten is sprake van ijsvorming, maar de vletten kunnen er gemakkelijk doorheen. Henk Tollenaar van de KNBRD: 'Met een der vletten heb ik vijf uur op het donkere, sombere water te midden van de huizen gevaren, als deelnemer aan het reddingswerk. Wij brach ten mensen naar de wal, een hond, konijnen, en redden bij een der huizen een kip, die op een plank de verdrinkingsdood tegemoet ging en nog maar de enige overlevende van zijn twaalf soort- en hokgenoten bleek'.59 Slachtoffers die dat nodig hebben, kunnen een voorlopige uitkering van 100 gulden per gezin plus 10 gulden per kind krijgen van het Nationaal Rampenfonds. 20 centimeter gezakt Het water in Tuindorp is op zaterdag 16 janu ari tegen 11.00 uur 's ochtends al 20 centimeter gezakt dankzij de inzet van grote zuigers, kleinere pompen van NDSM en twee ijsbrekers van de gemeente Amsterdam die ook van pompen zijn voorzien. Ook het gemaal, dat door verstoppingen defect geraakt was, kan weer worden ingezet bij het droogmaken van het gebied. De dijk wordt versterkt met kleihoudende grond. Dat is nodig om de druk van de enorme watermassa in de polder te kunnen weerstaan. Er is inmiddels ook een oplossing gevonden voor het onderwijs, dat door de overstroming tijdelijk is komen stil te liggen. De schoolgaande jeugd uit Tuindorp Oostzaan wordt zoveel mogelijk geplaatst in klassen elders in de stad. Waar moge lijk worden extra klassen gevormd die samen met hun onderwijzers aan de slag gaan. Nog steeds komen er blijken van medeleven binnen, zoals van paus Johannes XXIII en van het Belgische parlement en koning Boudewijn. Prins Bernhard, voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, stuurt een telegram vanuit Mexico. Burgemeester Deze twee hondjes werden na acht dagen op de zolder van het adres Zonneplein 10 aangetroffen. f*-Vu-f-li'. f i m. t U c 40 De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 41