Zuinige ministers In Den Haag buigt het kabinet zich over het onderwerp 'Watersnood in Amsterdam'. Minister Edzo Toxopeus van Binnenlandse Zaken meldt in de ministerraad, dat hij het Amsterdamse gemeen tebestuur de hulp van Rijkswaterstaat heeft aange boden en dat de Zuiderkruis ter beschikking is gesteld voor het onderbrengen van geëvacueer- den. Wat opvalt, is dat verschillende ministers nogal benauwd zijn dat het Rijk in de buidel zal moeten tasten om de gevolgen van de ramp op te vangen. Minister-president Jan de Quay zegt, dat de financiële verantwoordelijkheid bij de gemeente ligt. Minister van Financiën Jelle Zijlstra wijst erop 'dat bij het wegvallen van inkomen, geëvacueer- den zich niet tot het Rijk maar tot de gemeente moeten wenden'. Hij vindt een wettelijke regeling voor schadevergoedingen niet aan de orde. Minister Marga Klompé deelt mee, dat ze zich tijdens haar bezoek aan Amsterdam heeft verzet tegen het toepassen van de Wet Verplaatsing Bevolking, die gedwongen evacuatie bij rampen mogelijk maakt, 'mede met het oog op de onwenselijkheid, dat men zich tot haar departement zou wenden voor verzor ging'. Staatssecretaris Willem van den Berge van Financiën vindt dat voor giften aan het Nationaal Rampenfonds wel de éénprocents drempelaftrek in de belastingaftrek moet worden gehandhaafd. De ministerraad gaat daarmee akkoord.56 Leegpompen Om 19.00 uur 's avonds wordt begonnen met het leegpompen van Tuindorp. Door het inzetten van verschillende zuigers en pompen kan 31.000 kubie ke meter water per uur worden weggemalen. Vicevoorzitter mr. W.F. Schokking van het Nationaal Minister-president De Quay legt de financiële zwartepiet bij de gemeente. Ontleend aan G. Puchinger, Nederlandse minister presidenten van de twintigste eeuw (Amsterdam [1984]). Het wegwerken van het overstromingswater met behulp van in het Cornelis Douweskanaal liggende pompen. De Vergeten Watersnood 39

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 40