Amsterdam niet voorbereid op waters nood De gemeente Amsterdam was in 1960 volgens de toenmalige burgemeester Van Hall helemaal niet voorbereid op een overstromingsramp als in Tuindorp Oostzaan. 'Het is wel vreemd, maar niemand in Amsterdam heeft zich ooit gereali seerd, dat wij wel eens een dijkbreuk zouden kunnen hebben en niemand was er dan ook op geprepareerd', zo schreef Van Hall in een hier voor al even genoemde brief aan de journalist Leo Hemelrijk. 'Wij stonden hier echter niet alleen in, want de handleiding, die door de Regering was opgesteld naar aanleiding van de ramp in 1953, is nimmer aan Amsterdam toegestuurd omdat men meende, dat deze voor onze stad niet van belang was'.51 En dit terwijl een groot deel van Amsterdam beneden NAP ligt en er dus altijd kans is op een dijkdoorbraak en overstroming. Twee jaar na de watersnoodramp in Zeeland en Zuid-Holland was een Provinciale Regeling Bestrijding Vredesrampen opgesteld, maar deze richtte zich vooral op gevaren die het land van buitenaf bedreigden, zoals stormvloeden. Amsterdam werd niet gerekend tot de gebie- den waar maatregelen voor moesten worden voorbereid. Om dezelfde reden waren er ook geen maatregelen uitgewerkt in het kader van de Rijksregeling Bestrijding Vredesrampen. Er werden wel met enige regelmaat rampenoefe ningen in Amsterdam gehouden, maar die waren gericht op een aanval met atoombommen door de Russen. In deze hoogtijdagen van de Koude Oorlog was men gefixeerd op het gevaar van buitenaf in plaats van op de aartsvijand van Nederland: het water. Al snel bleek dat bij de overstroming van Tuindorp Oostzaan er het nodige schortte aan de alarmering en coördinatie bij de hulpverle ning. De burgemeester zelf werd weliswaar al om 07.25 uur gewaarschuwd, maar verschillende wethouders kregen pas in de loop van de dag te horen wat er aan de hand was. Om herhaling te voorkomen besloten B&W van Amsterdam op 7 maart 1960 dat voortaan bij een catastrofe 'ons College daarvan zo spoedig mogelijk op de hoog te moet worden gebracht, ten einde de door de situatie vereiste maatregelen te kunnen nemen'. Tevens werd een uitvoerig 'alarmeringsschema voor plotselinge vredesrampen in een grote stad' opgesteld.52 'Deze ramp is voor de betrokkenen natuurlijk zeer ernstig. Er zijn gezinnen, nl. zij, die in houten nood woningen woonden, die alles kwijt zijn. Er zijn ook gezinnen, wier woning gedeeltelijk is ondergelopen en die sommige dingen nog in veiligheid hebben weten te brengen. Doch ook deze gezinnen zijn ernstig gedupeerd. In overleg met de Regering, die in verband met de verplaatsing van de bevolking Burgemeester Van Hall (tweede van links) leidt een crisisberaad. De Vergeten Watersnood 37

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 38