Ook politie kwam er niet zonder kleer scheuren vanaf Bij de hulpverlening aan de getroffen bevolking ging er natuurlijk ook wel eens wat mis. In het Amsterdamse politiearchief zijn daarvan spreken de voorbeelden te vinden.47 Zo zakte een agent in burgerkleding tijdens een inspectie in een beer put, waardoor zijn broek met drek werd bevuild. Verschillende agenten liepen winkelhaken in hun kleren op, doordat zij aan prikkeldraad bleven hangen. Tijdens nachtelijke inspectietochten raak ten 29 van de 50 staaflantaarns van de politie zoek. Eén agent liep een schroeivlek op, toen hij in de St. Rosaschool met zijn achterste te dicht bij de kachel kwam. Een collega verloor zijn 'attentiefluitje'. Alle agenten die schade claimden, moes ten daarvan rapport opmaken. Uit één van die rapporten, van hoofdagent F. Appelboom, het volgende citaat: 'Op donderdag 14 januari 1960 te omstreeks 10 uur, bevond ik mij, in vrije tijd, in burgerkle ding aan het politieposthuis 25, gelegen aan de Maanstraat, alhier, toen een oude man binnen- waadde, die verklaarde, dat zich in perceel Neptunusstraat 16 alhier, een behoeftige oude vrouw in nood bevond. Het water stond toen ongeveer 50 cm. voor de balie. Voor genoemd perceel gekomen, reikte het water mij tot de heupen en juist toen ik mij gelukkig prees met de steun, die mijn dienstrijwiel mij bood, struikelde ik over een onder water staande vuilnisbak en viel in het helaas niet op zomertemperatuur zijnde water. Mijn rijwiel heb ik op slot voor genoemd perceel geplaatst. Na vergeefs kloppen verschafte ik mij met een loper toegang tot nummer 16 en constateerde dat zich boven- noch onder water iemand bevond. Later vernam ik, dat bedoelde dame reeds een half uur voor mijn komst door een roeiboot was afgehaald. Na een uurtje werd ik op mijn beurt gered door een grote sloep, waarvan de schipper echter weigerde mijn rijwiel mee te nemen. Tevens raakte ik een paar dienst- handschoenen kwijt die ik tussen de bovenkant van mijn jas gestoken had, benevens een paar rubberlaarzen, mij enkele jaren terug door het H.B. [Hoofdbureau] verstrekt, die zich in mijn tuinhuisje op het verdronken land van het volks tuincomplex 'De Bongerd' bevonden'. Het dienstrijwiel van de hoofdagent kwam uitein delijk toch nog boven water, en de handschoenen en laarzen werden vergoed. Zestien agenten van het Amsterdamse poli tiekorps woonden zelf in Tuindorp Oostzaan. Om hun gezinnen te helpen, werd aan alle Amsterdamse agenten gevraagd één gulden van hun salaris af te staan. De actie leverde 1856 gulden op. i ni- i i - J m- _-J i -mm ti ji ti i i Zelfs motoragenten zijn even waterpolitie. 34 De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 35