Een verlate Kerstmis Op de avond van 14 januari vaart een radio verslaggever mee met een patrouille van de Rijkspolitie te Water. Na terugkeer doet hij het volgende verslag: 'Het is een troosteloze tocht geweest. Het water staat nog altijd ongeveer 1.75 m hoog. Donker rijzen de huizen op uit het water. Een snijdend koude wind, afgewisseld met felle sneeuwstor men, maken het beeld nog onbehaaglijker. Als we buiten het licht zijn gekomen van de geïmproviseerde aanlegsteiger, fungeert een van de leden van de Reddingbrigade die de vlet bemannen als uitkijk. Dit is noodzakelijk, want langzaam laverend gaan we door de straten Aan het eind van de Meteorenweg steekt de kap van een gemeenteautobus boven het water uit. De chauffeur heeft tot het laatst staan wachten om zoveel mogelijk mensen mee te nemen naar veili ger oorden, maar op het moment van vertrek was het water te hoog en wilde de motor niet meer starten De zijstraten bieden een sinistere aanblik. Slechts in een paar huizen brandt nog licht. Want ook die bewoners, die vanmiddag nog in huis wilden blijven, gaven vanavond de wens te kennen toch maar uit hun huis te gaan Als we even later een hoek omdraaien, strekt zich een woeste watervlakte voor ons uit. De oosten wind, die ons koud en fel in het gezicht blaast, veroorzaakt kleine golven. De zaklantaarn van de Rijkspolitie te Water glijdt over het naambordje. 'Plejadenplein' staat erop. Uit een van de zijstraten klinken uitroepen over het water. Schijnwerpers glijden langs de gevels. Een man en een vrouw verlaten hun huis. Even later nadert een kleine processie op het water. Voorop een kleine vlet, net zo'n vlet waar wij op zitten. Daarachter een dekschuit en een reddingboot, op weg naar een ander evacuatieadres. Op het Zonneplein brandt nog ergens licht. Als veiligheidsmaatregel ligt een kleine roeiboot gereed. Een bordje steekt even boven het water uit. 'Postagentschap', lezen we. We gebruiken het als klimpaal naar de eerste verdieping. In de huiskamer hebben we even gesproken met de beheerder van het postagentschap Tuindorp Oostzaan, de heer Van de Bos. Gelukkig brandt hier nog de kachel. In de kamer geven een stuk of wat kaarsen wat licht, en de vrouw des huizes is juist bezig een kopje koffie te zetten. 'Verlate Kerstmis', is de wat navrante opmerking van een der huisgenoten. Voorlopig blijft de heer Van de Bos op zijn post, want hij heeft nog een groot aantal postwaarden in zijn bezit. Ook de apothe ker, een paar huizen verderop, heeft de warmte opgezocht. Ook hij is achtergebleven, met het oog op de vele medicamenten in zijn zaak. Er heerst rust, geen paniek. Een verlate Kerstmis is het ook voor de bewoners van het hoger gelegen gedeelte van Tuindorp Oostzaan, de zogenaamde Tuttifruttibuurt. Ook hier is het licht afgesloten en moet men zich behelpen met kaarslicht. Na anderhalf uur komt het einde van onze tocht. U kunt zich waarschijnlijk wel voorstellen, dat wij dankbaar gebruik gemaakt hebben van het bekertje koffie van het Leger des Heils De nacht is gevallen over Tuindorp Oostzaan'.46 In Tuindorp Oostzaan is de elektriciteit uitgeschakeld, maar bij de steiger staan grote schijnwerpers. 32 De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 33