RU ingericht. We zijn daarmee naar de dijk gegaan om koffie, chocolademelk, koek en soep uit te delen. En we blijven dat doen zolang er mensen op de dijk zijn, wij zijn de mensen van de helpende hand'. Kinderen kwijt Minder leuk is het verhaal van meneer Landaal uit de Plutostraat, vader van Johnny (6) en Arnold (3): 'Toen ik vanochtend van mijn nachtdienst terug keerde, zag ik aan het begin van de Meteorenweg dat de boel onder water stond. Ik ben toen naar een collega van me gegaan, waar mijn kinderen verblijven omdat mijn vrouw in het ziekenhuis ligt. Wadend door het water ben ik met ze naar de dijk gegaan, waar ik aan een mij onbekende vrouw heb gevraagd om even op de jongens te passen, omdat ik thuis nog wat kleren wilde ophalen. Toen ik terug kwam, waren de vrouw en mijn kinderen verdwenen. Ik ben in alle opvangcentra en bij de politiepost geweest, maar nergens is iets over mijn kinderen bekend'. De verslaggever doet een beroep op de kijkers en dat helpt, de kinderen worden weer teruggevonden. Mevrouw Mansink van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers vertelt, dat ze 's ochtends bij aankomst in de NDSM-kantine 'een vreselijke wantoestand' aantrof. 'We kregen hier drijfnatte mensen binnen, die bijna niets aan hadden. Ik heb toen contact gezocht met het Rode Kruis om kleding te sturen'. Tot haar eigen verbazing krijgt mevrouw Mansink de coördinatie van de opvang. Ze slaagt erin alles in goede banen te leiden. Op de dijk zoekt de NTS-verslaggever contact met kleumende mannen, die zich opwarmen met een bakje koffie en vertellen hoe ze tijdens sneeuwbuien mensen uit huizen hebben gehaald. 'Ik voel alleen nog maar mijn benen tot aan mijn knieën'. Ook filmbedrijf Polygoon is vanaf het begin in Tuindorp aanwezig om opnamen te maken voor het bioscoopjournaal, voorzien van de opgewekte commentaarstem van Philip Bloemendal. Hij vat de stemming van de Tuindorpers als volgt samen: 'Bij allen overheerst een gevoel van dankbaarheid dat geen levens verloren gingen, maar vele gezichten zijn door schrik en verdriet getekend'.44 4,5 miljard liter water 's Avonds om zes uur komt de overstroming tot stilstand, het water in de polder staat nu even hoog als in het Zijkanaal H. In totaal is naar schatting 4,5 miljard liter water de polder binnengestroomd.45 Om 19.30 uur wordt een poging ondernomen om, onder toeziend oog van de burgemeester, het gat in de dijk met stenen en zand te dichten. Men denkt de klus binnen enkele uren te klaren. Maar door de sterke zuigende werking in het gat lukt dat niet. Ook raakt een drijvende kraan, die onderweg is naar het rampgebied, defect. Er moet een andere kraan komen, waardoor het werk uren stagneert. De evacuatie van achtergebleven inwoners, op dat moment nog enkele honderden, moet omdat het al donker is tijdelijk worden gestaakt. Wie nog geen onderdak heeft, kan terecht op het voorma lige troepenschip de Zuiderkruis aan de Javakade, dat 750 mensen kan herbergen. De jeugdherbergen 'Laurier' aan de Lauriergracht en de 'Stadsdoelen' aan de Kloveniersburgwal, die normaal in deze winterperiode gesloten zijn, en de St. Rosaschool aan het Hagendoornplein zijn goed voor 1000 slaapplaatsen. 's Middags is minister mej. Marga Klompé van Maatschappelijk Werk daar al op bezoek geweest. 'Kom maar bij tante', zegt ze als ze een kind troost. De J. Henri Dunant, 70 bedden, arriveert kort na middernacht in het Cornelis Douweskanaal, ten zuiden van de ondergelopen polder. Negen zieken en hulpbehoevenden worden door het hospitaalschip opgenomen, later breidt dit aantal zich verder uit. Zonder toestemming wordt niemand meer tot het rampgebied toegelaten. V - L ')L Opvang in de NDSM-kantine. De Vergeten Watersnood 31

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 32