gemeente zorgt intussen voor eten voor de gedu peerden en hulpverleners. Er worden 5000 warme maaltijden bereid, maar de helft daarvan blijft onaangeroerd. Het aantal bestelde broodjes moet worden teruggebracht van 30.000 naar 12.000. Veel meer mensen dan gedacht, in totaal 95 procent, blijken namelijk al een onderkomen te hebben gevonden bij familie, vrienden of kennissen. De 150 paar dikke wollen sokken en evenzoveel manchester broeken vinden wel gretig aftrek bij de evacués in de NDSM-kantine en de St. Rosaschool. De gemeenten op Schouwen Duivenland, die bij de watersnood van 1953 steun kregen van Amsterdam, kondigen alvast aan dat ze een aantal gemeentewerklieden naar Tuindorp willen sturen om straks te helpen bij het herstel. De gemeente raad van Avereest, die donderdagavond vergadert, besluit het presentiegeld van die vergadering ter beschikking te stellen van de slachtoffers. De Amsterdamse raad doet hetzelfde. Diverse polder besturen en aannemers bieden materiaal aan. Hoog bezoek Burgemeester Van Hall, Commissaris van de Koningin M.J. Prinsen en vicepremier en minis ter van Verkeer en Waterstaat H. Korthals bren gen een bezoek aan het getroffen gebied. Ook de Amsterdamse procureur-generaal mr. H.R. de Zaaijer verschijnt ten tonele. Hij heeft een justitieel onderzoek gelast naar de oorzaak van de dijkdoor braak. Daarvoor heeft hij een deskundige, prof. J. Thijsse uit Delft, ingeschakeld, die de volgende dag een inspectie zal houden. Van Paleis Soestdijk komt het bericht, dat koningin Juliana de gebeurtenissen in Tuindorp van uur tot uur volgt. Het Rode Kruis stuurt vrachtauto's met bedden en dekens uit het Centraal Rampenmagazijn in Den Haag naar Tuindorp. Uiteindelijk worden van de ruim 2200 aangevoerde bedden er maar 500 gebruikt. Zusterorganisaties uit Zweden en Groot- Brittannië bieden hulp aan, maar die is niet nodig. Het Jeugd Rode Kruis stelt speelgoed beschikbaar voor ongeveer 500 geëvacueerde kinderen. 's Middags arriveert de Nederlandse Televisie Stichting (NTS), die met een boot het rampgebied intrekt. Er worden met een vliegtuigje ook lucht opnamen van het verdronken dorp gemaakt. In die tijd zijn er nog weinig mensen die een televi sietoestel hebben. Kijken bij iemand anders die zich wel zo'n duur apparaat kan permitteren, is vrij gebruikelijk. Wie zich voor de buis nestelt, ziet hoe de Tuindorpers keurig met twee woorden sprekend ('Ja meneer, nee meneer') de NTS-verslaggevers Kees van Langeraad en Dick van Bommel te woord staan. Een ingenieur van NDSM vertelt hoe hij om 08.30 uur nietsvermoedend op de werf aankwam en zag dat er een politieafzetting was. 'We hebben toen al ons drijvend materieel ter beschikking gesteld. Ook hebben we pompen geleverd'. Een majoor van het Leger des Heils vertelt trots dat zijn mensen er als eerste bij waren. 'We hoorden ervan om 09.00 uur en hebben toen onze kantinewagen De steiger met de kantinewagen van het Leger des Heils. 30 De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 31