Soep, koffie en een opbeurend schouder klopje van de BB Sommige mensen hebben aan een half woord genoeg om in actie te komen. Dat gold ook voor mevrouw W. van de Boogaard-van Gaaien uit Amsterdam Oost, lid van de Bescherming Bevolking (BB). Toen ze op 14 januari om 08.00 uur op de radio het nieuws over Tuindorp hoorde, bracht ze meteen haar twee kinderen onder bij haar dochter en vertrok naar het rampgebied. Dit waren haar indrukken na aankomst: 'Waar je ook keek, het was één en al water. Evacués werden aan wal gebracht door kleine bootjes. Sommigen huilend, anderen berus tend, de één hield een konijn, de ander een kat onder de arm. Er waren er ook verscheidenen, die kanarievogels en kippen bij zich hadden, anderen hadden honden of zelfs een paar pape gaaien. Het Leger des Heils stond er met koffie en warme soep. Ik heb toen meegeholpen de mensen soep en koffie in te schenken. Later heb ik koffers en pakken aangedragen en de mensen in de auto's geholpen. Er kwamen een vader, moeder en twee kinderen van een bootje, ik nam het jongste kind op mijn arm en droeg het weg; daar werd een foto van gemaakt. Tegen een uur of zes ben ik met een kantinewagen van de BB naar het opvangcentrum gegaan en heb me daar gewarmd en heb koffie gehad. Daar zaten o.a. een gezin met een kindje, twee oude mensen, die op een auto zaten te wachten voor vervoer naar het Centraal Station. Ik dacht: zó, daar kan ik mooi mee terug gaan, want ik moest thuis ook voor het eten zorgen. Ik ben inderdaad weer teruggegaan, maar heb eerst de vrouw, die invalide was, met de man op de trein gezet'.43 De BB hielp in het getroffen gebied bij het reddingswerk, het opvangen van evacués en later ook bij het weer bewoonbaar maken van Tuindorp. Er waren in totaal 60 BB'ers actief. P. van den Brink, BB-hoofd in Noord, roemde 'de echte BB-geest om te helpen'. Maar dat was moei lijk omdat de BB'ers niet waren uitgerust met laarzen. 'Wij als BB'ers zijn eigenlijk niet op zo'n situ atie ingesteld. Wij hebben bij onze oefeningen rekening gehouden met branden en instortingen en nu kwamen we voor die grote watervlakte te staan. Wat moet een mens tegenover een medemens, die voor het water vlucht, doen? We hebben hier en daar eens een opbeurend schou derklopje gegeven, een geruststellend woord gesproken, ik geloof dat dat ook van belang is, zo van mens tot mens'. Het Leger des Heils zorgt voor koffie en soep. De Vergeten Watersnood 29

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 30