tot aan het dak in het water. Grote plukken hooi drijven troosteloos in de grauwe waterplas van het besneeuwde landschap. Veehouder Jan Oudkerk aan de Oostzanerdijk heeft geluk gehad. Zijn boer derij staat op een heuvel. Zijn zeven koeien zijn om 07.00 uur in veiligheid gebracht. 'Als het water niet verder komt, redden wij het wel', zegt Oudkerk, terwijl hij in de keuken onverstoorbaar verder gaat met het schillen van aardappelen. Bij het in veiligheid brengen van mensen en de bewaking van het gebied om diefstallen uit de overstroomde huizen te voorkomen, speelt de 60 man sterke Rijkspolitie te Water een belangrijke rol. Ze vormen onder leiding van hun districtscomman dant A.K. Holthuis een 'ijzeren team'. De mannen draaien diensten van 12 uur en langer. 'Kerels van staal, die te schor waren om te praten, of te moe om op hun benen te staan of die met griep rondlie pen, maar toch doorzetten'.41 Het evacueren van de bewoners is een lastige klus. In het overstroomde gebied bevinden zich talloze obstakels, zoals bruggetjes, heggen, fietsen, drijvend tuinmeubilair en zo'n 60 geparkeerde auto's die vrijwel onder water zijn verdwenen en soms worden overvaren. Met ladders worden de inwoners vanaf de bovenverdieping in veiligheid gebracht en in boten afgevoerd. Mevrouw Bezuyen zal nooit vergeten, dat ze die dag met haar baby Lia met behulp van een touw vanuit de slaapkamer in een reddingsloep wordt geladen.42 Sommige mensen nemen het luchtig op en roepen vanuit het bovenraam dat evacuatie niet nodig is omdat zij zichzelf wel kunnen redden. Anderen, zoals de 51-jarige mevrouw W. Stey en haar 83-jarige schoonvader, zijn blij als er hulp opdaagt. Zij hebben urenlang klappertandend afge wacht. 'We hebben maar heen en weer gelopen, het was verschrikkelijk'. Het gebouw van sportvereniging De Meteoor is ook als opvangcentrum ingericht. Voorzitter P. Koel van De Meteoor is vol lof over de hulpvaardigheid van de inwoners. 'Ik heb mensen gezien die bij buren gingen helpen zonder eerst hun eigen boel tje in veiligheid te brengen'. Hulp uit het hele land Van alle kanten wordt hulp aangeboden. Een hotelcombinatie is bereid 1.000 mensen uit het overstroomde gebied gratis op te halen en onder te brengen. Ook exploitanten van vakantiehuis jes bieden belangeloos hun diensten aan. Bij een speciaal opgerichte telefonische hulpdienst, die opereert vanuit de Derde Helmersstraat, rinkelen Evacuatie van een zieke met een dekschuit. De Vergeten Watersnood 27

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 28