door de felle sneeuwjacht over de troosteloze vlakte op zoek naar bewoners die hun huizen niet hadden willen, of niet meer hadden kunnen verlaten. Van enige vaste lijn in de hulpverlening was op dat moment in het rampgebied nauwelijks sprake. Er werd geïmproviseerd en hulp verleend door een ieder die in deze kou de handen kon gebruiken. Telkens arriveerden verkleumde redders met sloe pen en vletten die traag over het water gleden bij de drooggebleven landtong in dit gebied: het punt waar de Klaprozenweg overgaat in de naar beneden lopende Meteorenweg. Sterke armen tilden in tafel kleden en dekens gehulde bejaarden op het droge. Daar stonden bussen van vele bedrijven uit Noord klaar om de getroffenen naar het eerste evacuatie centrum bij de NDSM te brengen. Hier speelden zich tonelen af, die herinneringen opriepen aan de ramp dagen van 1953, mensen die hun schamele bezit in de verstijfde handen gekneld hielden, vrouwen die huilend rondkeken naar hun kinderen en die niet eerder in een autobus wilden stappen voordat gezin nen waren verenigd. Tuindorp Oostzaan was op het midden van deze felkoude januaridag een gebied van verschrikking, waar nog steeds het stromende water tegen de kozijnen van de ramen golfde'. Het Vrije Volk is zo mogelijk nog poëtischer in zijn reportage: 'De meeuwen krijsen boven het doodse, verdron ken Tuindorp Oostzaan in Amsterdam-Noord, waar geen straten meer liggen, maar kanalen met schui mend water, dat golvend en klotsend tegen de lege huizen spoelt'. Vroeg in de middag stuurt een radioverslaggever zijn eerste reportage de ether in. Hij noemt de hulpverlening 'intens en doortastend' en de dijk doorbraak zelf 'een onvoorstelbaar schandaal'.40 Onverstoorbaar Halverwege de middag is Tuindorp Oostzaan veranderd in één grote watervlakte. Miljarden liters zijn het gebied binnengedrongen. Wie niet meteen heeft kunnen wegkomen, heeft zich in afwachting van hulp op de bovenverdieping van zijn over stroomde huis teruggetrokken. Lang kunnen de bewoners daar niet blijven. Er is geen gas en licht meer en er kunnen gevaarlijke situaties ontstaan als men zich gaat warmen met petroleumkachels. Een verslaggever die omstreeks 14.00 uur over het gebied vliegt, ziet dat het water nog steeds met kracht door het dijkgat binnenstroomt. Midden in het dorp is een huisvrouw vanuit een bovenraam nog bezig de was van de lijn te halen. Buiten het dorp, in de polder, staat een vijftal boerderijen Het overstroomde Tuindorp Oostzaan gezien vanuit het noordoosten. Op de voorgrond de oude Oostzanerzeedijk. 26 De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 27