is vreselijk deze toestand, maar gelukkig leven wij nog en dat is het voornaamste".38 De St. Rosaschool aan het Hagendoornplein wordt eveneens als opvangcentrum ingericht. Veertig zusters van het klooster 'De Voorzienigheid' uit de Laurierstraat komen helpen bij de verzorging van de evacués. 'Wat mij ontzettend verbaasd heeft, is de berusting van deze mensen', zegt een van de zaalzusters. 'Deze mensen, die het grootste deel van hun bezittingen kwijt zijn en al die ellende meege maakt hebben, klagen vrijwel niet. Men aanvaardt dit alles in volle berusting. Wat mij ook bijzonder getroffen heeft, is de grote dankbaarheid voor alles wat voor hun gedaan wordt'. Het 462ste pontonnierbataljon uit Keizersveer spoedt zich met motorvletten naar het rampgebied. De marine stuurt 15 dinghy's (rubberbootjes) van het marinevliegkamp Valkenburg naar Tuindorp. Het Nederlandse Rode Kruis laat het gloednieuwe hospitaalschip J. Henri Dunant van Rotterdam naar Amsterdam opstomen. Behalve de stroom is ook de gasvoorziening in Tuindorp intussen uitgeschakeld en telefoonverkeer is nauwelijks meer mogelijk. Verdronken Tuindorp De ramp levert grote koppen op in de dagbla den. Het Vrije Volk, oplage ruim 300.000, brengt op deze donderdag twee extra edities uit. In rode letters kopt de krant 'DIJK BREEKT - DUIZENDEN MENSEN VOOR HET WATER OP DE VLUCHT'. De Waarheid, het dagblad van de CPN, komt met een speciale editie met foto's, opgedragen aan de inwo ners van Tuindorp Oostzaan. Een verslaggever van Het Parool omschrijft de situatie in Tuindorp rond het middaguur als volgt: 'Het grauwe water in de straten van het verdronken Tuindorp Oostzaan had omstreeks twaalf uur zijn hoogste stand bereikt. Op dat moment bewogen zich tientallen sloepen en vletten, voor een groot gedeelte ter beschikking gesteld door de NDSM, Het Rode Kruis in actie 2200 washandjes 1670 luiers Dat het Nederlandse Rode Kruis een goed geolie- 10 bussen groene zeep de machine is, die een onmisbare rol speelt bij 508 dweilen rampen, bleek ook in het geval van Tuindorp 3456 stuks zeep Oostzaan. Direct na het bekend worden van de 2449 paar kousen en sokken ramp kwam de organisatie in actie. Het hospitaal- 105 pyjama's schip J. Henri Dunant stoomde op van Rotterdam 405 stuks ondergoed naar Amsterdam om als drijvend hospitaal dienst 273 stuks bovenkleding te gaan doen. Een korps van artsen, verplegers en 42.000 kartonnen bekers helpers verzorgde tussen 15 januari en 15 februari 60 kilo oploskoffie 74 patiënten, onder wie 16 baby's, die aan boord 700 flessen koffiemelk van de Henri Dunant werden gebracht. Daarnaast 50.000 zakjes suiker werden uit de rampendepots van het Rode Kruis 75.000 stuks speelgoed grote hoeveelheden beddengoed, ledikanten, kleding en laarzen ter beschikking gesteld.39 De Verder hielden 320 Rode Kruisafdelingen in het lijst vermeldt: hele land een straatcollecte voor de slachtoffers 210 drie-etagebedden (opbrengst ruim een miljoen gulden) en deelde 463 eenpersoons ledikanten de organisatie bij de terugkeer van de bewo- 2752 matrassen ners goederen uit die door het bedrijfsleven ter 8672 dekens beschikking waren gesteld: 1969 kussens 6511 lakens 28.000 levensmiddelenpakketten 3362 slopen 2800 reinigingspakketten 4674 handdoeken 3000 sets van zes huishoudbussen 3000 papieren handdoeken 200 petroleumkachels Opvang in de St. Rosaschool. 24 De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 25