Mahieu de coördinatie van de hulp op zich. Allereerst worden zieken en invaliden geëvacueerd. Dat moet met de grootste spoed gebeuren. 'Een moedige Rode Kruisverpleger, in zijn dagelijkse kleren en hevig verkleumd, bracht een in een deken gewikkeld ziek meisje van tien jaar in veilig heid. Met een auto werd dit roodvonkpatiëntje, Marian Houbon, Eenhoornhof 14, ijlings naar een ziekenhuis gebracht'.36 Minder ernstige zieken worden voorlopig opgevangen in een ziekenzaal in de NDSM- kantine. Zoals mevrouw M. Kummer uit het Tweelingenhof. Zij heeft al weken last van een middenoorontsteking en zit nu te huilen. Mevrouw T. Comans van de Meteorenweg maakt zich zorgen omdat de geplande operatie aan haar arm in het Diaconessenhuis nu niet kan doorgaan. 'Ze zullen toch niet kwaad zijn dat ik niet kom? Ik kan er echt niks aan doen'. Omvangrijke operatie De evacuatie van de inwoners is een omvangrijke operatie, want in het ondergelopen gebied (152 hectare polder en 70 hectare bebouwde kom) bevinden zich 2600 woningen met maar liefst 11.250 inwoners (10.600 in Tuindorp zelf, 650 in de polder). Ter vergelijking: dat zijn er even veel als er nu in de gemeente Laren wonen. Waar moeten al die mensen naar toe? De kantines van de NDSM, Shell en het Marine-emplacement bieden uitkomst. 'Aan de lopende band werd koffie en brood gereed gemaakt door het kantinepersoneel en uitgereikt door helpende handen. Overalls, ondergoed, sokken en schoeisel werden uitgege- ven'.37 Vijfhonderd mensen maken er gebruik van. Ze worden daar geregistreerd en kunnen met een beker koffie weer een beetje op verhaal komen. Zoals meneer en mevrouw Van Duimen van de Meteorenweg, die zich tegen een radiator hebben genesteld: 'De man zat met kletsnatte, opgetrokken broeks pijpen en blote voeten. De vrouw wrong juist haar kousen uit. "Wij zijn vanmorgen vroeg door de buren gewaarschuwd, want wij lagen nog te slapen," vertelde de heer Van Duimen. "Wij hebben zoveel mogelijk spullen naar boven gedragen. Het Eerste opvang in de kantine van het Marine-emplacement, 14 januari. De Vergeten Watersnood 23

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 24