Ongecoördineerd De hulpverlening komt snel op gang, maar verloopt in de eerste uren ongecoördineerd.30 Politie, marine, brandweer, gemeentelijke dien sten, militairen, bedrijven, GG en GD, het Rode Kruis, de Bescherming Bevolking (BB), een vrijwilligersorganisatie die begin jaren vijftig in het leven was geroepen om bij rampen en oorlogen de bevolking te helpen, het Leger des Heils, de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen (KNBRD), personeel van de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij (NDSM), de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij (ADM) en van de Scheepvaart Maatschappij Nederland, particulieren, ze komen allemaal in actie, maar de samenwerking laat aanvankelijk te wensen over. De commandant van de Rode Kruis Colonne Amsterdam, die op de radio van de overstroming heeft gehoord, neemt om 08.15 uur contact op met de GG en GD, die hem vertelt dat er 'een dijkje' is doorgebroken en 'enkele huizen' worden bedreigd. De bewoners van die huizen zijn geëvacueerd. 'Verder was er geen gevaar en voor het Rode Kruis bestond, zo meende men, geen reden, stappen te doen.31 De reddingbrigade KNBRD meldt al om 08.30 uur dat zij direct gemotoriseerde vletten met bemanningen kan sturen, maar op dat aanbod wordt niet meteen gereageerd door de politie.32 De reddingbrigade besluit toch maar vast in actie te komen en mobiliseert 50 mensen. Ze gaan met een bus uit Haarlem onder politiebegeleiding naar het rampgebied, waar ze om 13.45 uur arriveren. De KNBRD bemant 15 vletten waarmee mensen worden geëvacueerd. De brandweer komt nogal laat in actie. Volgens het politierapport is de brandweer rond 07.15 uur gewaarschuwd 33, maar het officiële rapport van de gemeente over de ramp vertelt een ander verhaal: om 08.00 uur hoort de brandweercommandant op de radio het bericht over het lek, maar dat leidt niet direct tot maatregelen. Twintig minuten later verzoekt een in Tuindorp Oostzaan wonende brandmeester om assistentie, omdat de Melkweg onder water stroomt. Pas dan wordt een auto spuit naar het gebied gestuurd. Later volgen meer wagens, maar een groot probleem is het ontbreken van radioverbinding met de uitgezonden autospui ten, zodat men geen goed beeld krijgt van wat er aan de hand is.34 Een tegenvaller is ook dat de brandweerlieden niet beschikken over lieslaarzen. Chaotisch Burgemeester Van Hall, die om 07.30 uur is gewaarschuwd, constateert na aankomst in Tuindorp 'dat de toestand enigszins chaotisch was, voornamelijk als gevolg van de vele af- en aanrij dende auto's, doch de Politie heeft daarin later orde geschapen'.35 De Dienst Bescherming Bevolking van de gemeente neemt onder leiding van B.C. Reddingswerk met boten van de KNBRD, NDSM en ADM. 22 De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 23