len naar de slaapkamer gebracht. Sommige bewo ners parkeren hun fiets in de dakgoot, anderen hun brommer op een platje boven de voordeur. Opgestroopte broekspijpen Om 10.00 uur staat het water al zo hoog, dat gewone laarzen niet meer voldoende zijn om er doorheen te waden. Mannen met opgestroopte broekspijpen, vrouwen met opgetrokken rokken, hun kinderen op de schouders, zoeken in de vries kou een heenkomen. Een 98-jarige man wordt met vereende krachten in veiligheid gebracht. Het hoofd van de Orionschool blijft terwijl het water zijn lokalen binnendringt op zijn post 'om nog iets van het lesmateriaal te bergen'. De stroomtoevoer naar Tuindorp Oostzaan wordt rond 10.00 uur uitgeschakeld, nadat klach ten zijn ontvangen over onder spanning staande woningen. Dat kan uiteraard leiden tot levensge vaarlijke situaties. Het hoger gelegen Terrasdorp moet het voorlopig ook zonder stroom doen. Tegen het middaguur staat het water op veel plaatsen bijna een meter hoog. Door verdere afkalving wordt het gat in de dijk snel breder. Op sommige plaatsen is de stroming zo sterk, dat mensen alleen arm in arm door het water durven te waden. Kinderen, maar soms ook volwasse nen, worden op de schouders genomen. Nat en verkleumd strompelt men naar het hoger gelegen deel van het dorp. Sommigen proberen met karre tjes en kinderwagens nog spullen in veiligheid te brengen. Politiemannen, inmiddels voorzien van lieslaarzen, nemen ouden van dagen en jonge kinderen op hun rug. Een baby wordt in de kinder wagen per boot afgevoerd. Een poes blijft alleen achter op een afdakje. In het westelijke deel van de polder, dat het diepst gelegen is, reikt het water rond het middag uur al tot 1,5 meter. De hoogste stand wordt genoteerd om 16.00 uur: ongeveer 1,2 meter in het nieuwe gedeelte tot ongeveer 1,7 meter in het oude deel van Tuindorp. In de Poolstraat komt het water zelfs tot 1,8 meter. Doordat Rijkswaterstaat in IJmuiden vanaf 11.00 uur door spuien het niveau van het Noordzeekanaal zoveel mogelijk probeert te verlagen, kan worden voorkomen dat het water nog 20 centimeter hoger komt te staan. Een nat onthaal Ronduit bizar is wat de familie Wolterse over kwam. Zij woonden nog geen 24 uur in Tuindorp Oostzaan toen zij door het water werden verrast.29 Meneer Wolterse woonde met zijn vrouw en twee zoons in De Bilt. Omdat hij een baan kreeg in Amsterdam, besloot hij met zijn gezin te verhui zen. De keus viel op Tuindorp Oostzaan. Een hele overgang natuurlijk, van een rustiek dorpje naar een stedelijk gebied. Ze zagen er eigenlijk een beetje tegenop, maar het wonen aan de rand van de grote stad leek hun wel een aantrekkelijke oplossing. De familie betrok een huurhuis aan het Plejadenplein nr. 9. Op woensdag 13 januari 1960 bracht de verhuiswagen alle spulletjes van de familie over naar Tuindorp Oostzaan. Om 14.00 uur was de wagen eindelijk leeg. Er werd hard gewerkt om de huiskamer en de slaapkamers bewoonbaar te maken. Tegen middernacht ging de familie slapen, doodop van de vermoeienis sen. Overal stonden nog kisten met onuitgepakte spullen. Op 14 januari is het gezin al weer vroeg uit de veren. Een zus van mevrouw Wolterse uit Utrecht helpt een handje. Mevrouw Wolterse: 'De buren hadden gezegd, dat de vuilnisman er voor dag en dauw zou zijn. Dat klopte. De rommel die bij nader inzien beter weg kon, hebben we mee kunnen geven'. Om 08.10 uur wordt er doordrin gend gebeld. Het is de buurvrouw, die roept: 'Het water komt. De dijk is door!' Mevrouw Wolterse heeft geen flauw idee waar ze het over heeft. Wélke dijk? Waar? Maar voor ze om toelichting kan vragen, is de buurvrouw al weer weg. De zus van mevrouw Wolterse ontfermt zich over de jongens. 'Ik heb de kinderen onder de arm genomen. "We zien elkaar wel in Utrecht," heb ik gezegd. Met de kinderen ben ik wadend naar de Meteorenweg gestrompeld. Een politie auto bracht ons naar de dijk. Daar ben ik zonder om te zien in de bus gestapt. Pas in de trein dacht ik, wat heb ik natte voeten. U had de ogen van de mensen moeten zien. Ik heb de jongens hun schoenen en kousen uitgedaan. Wat moest ik anders? Ik heb hun kousen uitgewrongen en zo goed mogelijk gedroogd. En niemand in de wagon wist dat Tuindorp bezig was onder te lopen. Die natte kousen waren hun eerste kennis making met de ramp'. Thuis proberen meneer en mevrouw Wolterse intussen nog wat meubilair naar zolder te bren gen. Het bijna nieuwe fornuis, de wasmachine en de loodzware kisten met spullen moeten bene den blijven, daar is geen beginnen aan. Als ze de deur achter zich dichttrekken, reikt het water al tot boven hun knieën. Bij hun zuster in Utrecht vinden ze onderdak. Twee weken later kunnen ze terug naar hun nieuwe huis. Mevrouw Wolterse: 'Wat ons in het bijzonder aanstond, was dat er vrij water te krijgen was. Je hoefde niet op een emmer te kijken. Je kunt in Amsterdam onbezorgd de kraan open draaien, zo dachten we. Wie had ooit kunnen denken dat Amsterdam me zó op water zou trakteren als op die donderdag?' De Vergeten Watersnood 21

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 22