De waterleiding die door de dijk liep, was in ieder geval om 03.00 uur nog intact. Op dat nach telijke tijdstip tapt een van de dijkbewoners, Van Hoorn, nog een glaasje water uit de kraan. Twee uur later blijkt er iets mis met de waterleiding. Er komt bij Van Hoorn dan nog maar een klein straal tje uit de kraan. Iets verderop, nog geen 50 meter van het doorbraakpunt, liggen machinist E.J.J. Bruggink en zijn vrouw te slapen in hun dienstwo ning bij het gemaal. Om 05.00 uur schrikt mevrouw Bruggink wakker. 'Hoorde je die plof?' vraagt ze aan haar man. Hij schudt het hoofd. Even later volgt nog twee keer een plof, maar veel indruk maakt dat niet. Als je aan het water woont, hoor je wel vaker vreemde geluiden. Mevrouw Bruggink stapt uit bed om een glaasje water te drinken, maar er komt geen druppel uit de kraan. Ze denkt dat de waterleiding wel zal zijn afgesloten in verband met de vorst, en gaat weer slapen. Om 06.15 uur worden Bruggink en zijn vrouw gewekt door een telefoontje: 'De dijk is doorgebroken', Bruggink belt zijn buurman, boer Van der Veer, die 100 meter verderop woont. 'Waar is het gat?' vraagt hij. 'Vlak voor je deur,' antwoordt de buurman.23 Raadselachtig gehoord mogelijk zijn veroorzaakt door het afkal ven van grote stukken van de dijk. Hij concludeert dat de breuk in de dijk dus al rond die tijd moet zijn ontstaan. 'De eerste die het gat heeft gezien, is Reindert Swart', aldus prof. Thijsse. 'Hij liep om 06.00 uur, misschien iets vroeger, langs de kade van de westzijde, de Zaandamse oever, van het zijkanaal, tegenover het gemaal van de Noorder- IJpolder en constateerde, hoewel het donker was, dat de kade was doorgebroken. Zijn vader heeft, enige minuten later, hetzelfde gezien'.24 Raadselachtig is, waarom beide mannen die veront rustende informatie niet direct doorgeven aan de politie. Of waren vader en zoon Swart degenen die Bruggink om 06.15 uur alarmeerden? Helaas is dat niet meer na te gaan omdat het dossier over de dijkdoorbraak dat zich in het archief van de officier van justitie bevond, naderhand conform de regels is vernietigd. Als burgemeester Gijs van Hall van Amsterdam tegen 08.30 uur bij het gat arriveert, zijn daar al diverse ambtenaren van gemeentelijke diensten en van Rijkswaterstaat aanwezig. Is het gat misschien nog te dichten door er een schip te laten zinken? De experts hebben echter hun twijfels: het gat is al te groot en het is maar de vraag of het schip wel op zijn plek zal blijven zitten. Toch probeert men nog een met puin beladen lichter in het gat tot zinken te brengen. Zonder resultaat, de boot schiet onmiddellijk het gat door en blijft in de polder drijven. Besloten wordt te wachten tot het water in de polder op hetzelfde niveau gekomen is als in het Noordzeekanaal, en daarna met het dichten te beginnen.25 Ook het voltallige bestuur van de Noorder IJpolder brengt een bezoek aan het rampge bied en noemt het 'onbegrijpelijk' dat de dijk is bezweken.26 Prof. Thijsse concludeert later dat de dreunen die Bruggink en ook nog een andere getuige, Last geheten, tussen 04.55 uur en 05.15 uur hebben De doorbraak, rechts het poldergemaal. 18 De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 19