ANP en de pers niet ingelicht Wie er ook door de politie werden gealarmeerd toen de dijk was doorgebroken, het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) en de kranten niet. Vooral het feit dat het ANP met haar veelbeluis- terde Radionieuwsdienst niet onmiddellijk werd ingelicht, mag als een blunder met grote gevolgen worden gekwalificeerd. Hiermee lieten de autori teiten een unieke kans lopen om de bevolking te waarschuwen. Toen een wakkere medewerker van het ANP om 07.10 uur op de politieradio hoorde dat er een gat in de dijk was ontdekt, gaf hij dat onmiddellijk door aan de chef binnenland van het ANP. Die belde de Amsterdamse corres pondent, Leo Hemelrijk, uit zijn bed: 'Er schijnt ergens in Amsterdam-Noord, ze zeggen bij de Oostzanerdijk, een dijk te zijn doorgebroken. Ga er eens achterheen'. Hemelrijk belde daarna enkele inwoners van Tuindorp Oostzaan uit bed, maar die wisten van niets. Om 07.50 uur zocht hij contact met de inspecteur van dienst op het hoofdbureau, in de hoop nog nieuws te kunnen vergaren voor het ANP-radiobulletin van 08.00 uur. 'Kunt u me zeggen hoe het met die dijk doorbraak staat?' vroeg hij aan de inspecteur. Hemelrijk: 'Het antwoord was kort maar krachtig: "Ik heb nu geen tijd om u in te lichten." En pats, hij gooide de hoorn op de haak'.17 Meteen belde Hemelrijk de redactie van de radionieuwsdienst in Hilversum. Er kon nog net een summier bericht mee in de uitzending. Het luidde als volgt: 'Zojuist vernemen wij, dat op de grens tussen Amsterdam-Noord en Zaandam voorbij Tuindorp Oostzaan een dijk is doorgebroken, waardoor een polder wordt overstroomd met water uit een zijkanaal van het Noordzeekanaal. De gezinnen in de polder moeten evacueren. De omvang van de overstroming is ons niet bekend. Over het karakter ervan hopen wij om negen uur nader te berichten'.18 Leo Hemelrijk was woedend op de politie. Doordat de dienstdoende inspecteur weigerde hem te woord te staan, moest het bericht nogal vaag blijven en bleek daaruit niet goed hoe ernstig de situatie in werkelijkheid was. Daarmee hadden de autoriteiten een unieke kans gemist om de bevolking via de radio goed en tijdig te waarschuwen. Pas om 09.00 uur werd de omvang van de ramp via de radio duidelijk. Het later gepubliceerde gemeentelijke rapport over de ramp schoof de schuld ten onrechte op het ANP. 'De eerste berichten, ook die over de radio, waren vaag en gaven de indruk, dat een en ander niet zo ernstig was,' aldus het rapport.19 Toen Hemelrijk dit las, besloot hij een brief te ANP-correspondent Leo Hemelrijk. Familie Hemelrijk. Burgemeester Van Hall: 'Wij hebben onze les nu wel gehad'. 16 De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 17