moet dat nou met de kippen?' vraagt een ander zich af. Boers zelf gaat zijn vrouw en kind wekken en zegt dat ze meteen weg moeten. Tijd om hen te helpen is er niet, er moeten nog veel meer mensen worden gewaarschuwd. De bewoners van de afge legen boerderijen in de polder die door chauffeur Bles worden gewekt, zien tot hun verbijstering dat de watermassa hun stallen al is binnengedrongen. Snel wordt het vee losgemaakt. De varkens worden uit hun hokken gedreven, naar de hoge dijk in de verte. Bles spoedt zich nu met zijn combi naar de andere kant van de dijk. Hij waarschuwt daar een fortwachter, de machinist van het gemaal en enkele bewoners van huizen in de polder.12 Snel wassend water Wat gebeurt er intussen op het hoofdbureau van politie? Direct na het telefoontje van korporaal Boers dirigeert inspecteur van dienst J. Peetsma per mobilofoon radiowagen AD 1-1 naar het gebied om poolshoogte te nemen. Veldwachter Van de Sluijs van Tuindorp Oostzaan, de Rijkspolitie te Water, brandweer, GG GD en de gemeentepolitie van Zaandam worden gealarmeerd. Terwijl de radiowagen nog onderweg is, komen op het hoofdbureau diverse meldingen van de overstroming binnen. Het begint met een tele foontje van wachtcommandant Riool van de poli tiepost Maanstraat in Tuindorp Oostzaan. Daar heeft zich al kort na 06.30 uur een man gemeld die heeft gezien dat de volkstuintjes tussen de Kometensingel en de Cornelis Douwesweg onder water lopen. Hoofdagent G. van Klinken gaat met hem mee en constateert dat er inderdaad sprake is van snel wassend water. Zodra Van Klinken terug is op de Maanstraat, wordt dit doorgegeven aan het hoofdbureau. Maar men kan op dat moment niet zeggen waardoor de wateroverlast wordt veroorzaakt. Vanaf 06.55 uur beginnen er telefoontjes bij het hoofdbureau van politie binnen te komen van mensen die zien dat er water in hun straat staat. Het hoofdbureau heeft op dat moment nog niets vernomen van de radiowagen, want die is nog niet gearriveerd op de onheilsplek. Als de AD 1-1 om 07.00 uur ter plaatse is, meldt brigadier Van Weeghel dat er 'iets' aan de hand is, maar hij kan niet meteen zeggen wat precies omdat het aarde donker is en hevig sneeuwt. Pas om 07.10 uur komt er nader bericht: 'Gat in de dijk van plm. 40 meter tussen Zijkanaal H en NDSM'. Ongeloof Op het hoofdbureau van politie staat de telefoon intussen roodgloeiend. Er komen meer dan duizend telefoontjes binnen van verontruste burgers die willen weten wat er precies aan de hand is. Na de melding 'gat in de dijk' van 07.10 uur zet de poli- De doorbraak in de vroege ochtend van donderdag 14 januari. 14 De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 15