tecten L. Peters en J.H. Mulder. Deze woningen werden gebouwd door de woningcorporaties Het Oosten (katholiek) en de Algemene Woningbouw Vereniging (sociaaldemocratisch). De economische crisis in deze jaren trof ook Tuindorp zwaar. Veel arbeiders in de scheepsbouw en metaalindustrie raakten hun baan kwijt. De oorlogsjaren brachten nieuw leed.10 In juli en oktober 1940 werd Tuindorp getroffen door noodafworpen van Engelse bommenwerpers. De toestellen waren op terugvlucht uit Duitsland. De bommen hadden eigenlijk in de Noordzee moeten vallen. De eerste keer werd grote materiële schade aangericht, maar vielen er geen slachtoffers. De tweede bommenafworp kostte aan vijf mensen het leven. In 1944 kon een verplichte evacuatie op last van de Duitsers op het nippertje worden voor komen doordat 1500 mannen en vrouwen bereid bleken binnen enkele weken een nooddijk aan te leggen. In de Hongerwinter van 1944-'45 bracht een collecte in het dorp maar liefst 6.500 gulden op. Van dat geld werd overal in de provincie Noord-Holland voedsel gekocht, zodat de honge rende kinderen van Tuindorp weer wat te eten hadden. Na de Tweede Wereldoorlog volgde verdere uitbreiding van het dorp, toen naast het laag gelegen deel een nieuwe, hoger gelegen wijk ontstond, het Terrasdorp. In de volksmond ging het 'Tuttifruttidorp' heten, naar de fruitstraatna- men. Daarna volgde rond 1958 de Mirapleinbuurt met veel duplexwoningen van het Gemeentelijk Woningbedrijf en woningen voor ouderen door Zomers Buiten. In de jaren tachtig kwam er nog de werfbuurt bij, vlak bij de plaats waar tot 1979 de Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Maatschappij (NDSM) was gevestigd. In de jaren negentig werden de oudere woningen in Tuindorp Oostzaan grondig verbeterd, zodat ze voldeden aan de eisen van het moderne wooncomfort. Maar wat er ook veranderde, het dorpse karak ter en het gemeenschapsgevoel bleven bestaan. Zoals we nog zullen zien, heeft die traditioneel sterke onderlinge verbondenheid, bevorderd door de oorlogsjaren, een positieve invloed gehad op het verwerken van de dramatische gebeurtenissen van januari 1960. Bominslagen op het Planetenplein, 11 oktober 1940. 12 De Vergeten Watersnood

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2011 | | pagina 13