de vorige overstroming van 1775, die nog tijdens het oude regime van de Republiek plaats vond. Die nieuwe hulp van buitenaf komt ook vrij uitgebreid aan bod in dit verhaal, omdat het weer één van de aspecten is, die de ramp van 1825 anders maakt dan alle andere. De schaalvergroting van de hulpverlening gaat overigens nog steeds door, evenals de centra lisering van de waterstaat: nu worden er al inter nationale oefeningen gehouden voor het geval er weer een overstroming plaats vindt. Voor de oefening 'Floodex' kwamen in september 2009 eenheden uit Polen, Duitsland en Engeland, om samen met manschappen van Rijkswaterstaat en Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier 'ondergelopen polders' droog te pompen. Voor slachtofferhulp komen tegenwoordig zelfs hulpor ganisaties van over de hele wereld naar een getrof fen gebied. Waterlands drama Waterland is het toneel waarop zich dit verhaal van de watersnood van 1825 afspeelt. Het is een fraai toneel, direct tegenover Amsterdam aan het IJ gelegen. Al in de 18e eeuw verlustigden reizigers er zich in de grazige weiden en de curieuze schoon heid van het dorpje Broek in Waterland. In het begin van de 19e eeuw maakten Amsterdammers graag uitstapjes naar Buiksloot en Nieuwendam, bezaten er pleziertuinen en kochten er buiten huisjes. Omgekeerd brachten Waterlanders hun melk naar de stad en deden er bijzondere aanko pen. In het noorden van het gebied bevinden zich de steden Monnickendam en Purmerend, met elkaar verbonden door de Purmerringsloot en het Stinkevuil. In het westen wordt Waterland door een kade van de polder Oostzaan gescheiden. Het zag er allemaal lieflijk uit, maar sluipen derwijs was het steeds gevaarlijker geworden in Waterland. Sinds het begin van de bewoningsge- schiedenis van het gebied, zo rond het jaar 800, was de bodem gestaag gedaald. In 1825 lag het al flink beneden de zeespiegel, ongeveer 1,10 m. Die lage ligging stelde steeds hogere eisen aan de dijk en maakte de afwatering steeds moeizamer. De waterstaatsgeschiedenis van Waterland valt samen met het verhaal van het Hollandse drama. Het begon, zoals overal elders, met ontgin nen en afwateren, en het eindigde ermee dat de Waterlanders in een omgekeerde wereld waren terechtgekomen: het land lag onder de zeespiegel. Rond het jaar 800 lag het land nog ruim boven de zeespiegel. Bij het ontginnen van het land groeven Kaart van Waterland (noorden links) met de pas drooggevallen drie Waterlandse meren. Jan Jansz. Backer, 1631. Waterlands Archief, Purmerend. 6 Watersnood in Waterland

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2010 | | pagina 7