De ramp van 1825 Proloog Elke watersnood is een tragedie, die diep ingrijpt in het leven van alle betrokkenen. Aan het slot van het verhaal zijn er alleen maar verliezers. Dat geldt ook voor de watersnood van 1825, toen overal rond de Zuiderzee dijken doorbraken, vooral aan de oostelijke oever. Het was een ramp waar bij ongeveer 380 personen het leven verloren. In Noord-Holland brak de dijk op één plaats, onge veer 11 mensen zijn verdronken. Noord-Holland kent een lange geschiedenis van dijkdoorbraken en overstromingen, de ene wat groter, de ander wat minder ernstig. Vóór de ramp van 1825 had er in 1775 nog een grote overstro ming plaatsgevonden. De eerste na 1825 was de watersnood van 1916, die aanleiding werd tot de bouw van de Afsluitdijk, 16 jaar later. Elke watersnood was weer anders. De ramp voltrok zich nooit op precies dezelfde wijze, hoezeer de weersomstandigheden op elkaar moch ten lijken: noordwester storm en vaak ook nog springtij. Het moment in de geschiedenis verschilde echter steeds, en daarmee vorm en materiaal van de dijk, de wijze van dijkonderhoud én de inrich ting van het bestuur. Achter al die rampen ging een oneindige schakering aan nalatigheden schuil, elke dijkdoorbraak bracht weer andere fouten aan het licht. De aard van zo'n fout of nalatigheid zegt veel over de organisatievorm van het dijkonderhoud. In 1825 was er een gevestigd hoogheemraadschap aan het werk in Waterland. Daartegenover eiste de nog jonge, landelijke overheid een steeds grotere rol op in de waterstaat. Een beweging die haaks stond op de traditionele eigenmachtigheid van de water schappen, maar die onverbrekelijk verbonden was met het ontstaan van de Nederlandse staat. In deze uitgave besteden we aan die bestuurlijke aspecten speciale aandacht. Die maakten de ramp van 1825 anders, omdat niet iedereen zomaar accepteerde dat de oude gewoontes en voorrechten uit de tijd van de Republiek verloren waren gegaan. De wrij ving die dat opleverde speelde mee bij het ontstaan van de doorbraak én bij het wegwerken van het overstromingswater. Er is altijd hulp bij rampen geweest, traditio nele burenhulp. In 1825 werd er ook op nationale schaal bijstand georganiseerd. Dat was nieuw sinds IHIOK K Gezicht op Broek in Waterland over het Havenrak. Gravure naar een tekening door W. Writs, circa 1775. Waterlands Archief, Pur- merend. Watersnood in Waterland

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2010 | | pagina 6