man en vrouw een emmer en laat ze die over het Oudelandsdijkje storten, mij is alles goed".62 Want dat er water op de Schermerboezem geloosd zou worden, was intussen wel duidelijk. Op 18 april gaf gouverneur Van Tets van Goudriaan toestemming voor de aanbesteding van 12 door paarden aange dreven vijzelmolens, die op de Schermerboezem uitmaalden, hoewel hij tegelijk liet weten dat hij er niet achter kon staan. Hij vertrouwde kennelijk nog op de adviezen van Blanken, die meende dat die molens onvoldoende capaciteit hadden om Waterland droog te maken. Waterland hield nu voet bij stuk: per molen zouden zes paarden worden ingezet, twee knechts en één jongen, die moesten zorgen dat de molens volcontinu doordraaiden. De hoofdingelanden en hoogheemraden besloten op 23 april gezamenlijk, dat de molens geplaatst zouden worden op het Oudelandsdijkje, tussen Ilpendam en de Kloosterdijk. Dag en nacht moes ten ze malen om het water eindelijk Waterland uit te krijgen, de Purmerringsloot in.63 Nu was het genoeg geweest! Overigens mocht Waterland op 4 49 De herstelde zeedijk vertoonde een nieuwe knik. Linksboven Ransdorp en linksonder het oosteinde van Durgerdam. Op deze kaart is ook het tracé van het door A.R Goudriaan ontworpen kanaal door Waterland ingetekend, zie hierover verderop de paragraaf 'Blanken uitgerangeerd'. Detail uit de kaart van de gemeente Ransdorp, Durgerdam en Holysloot door B. Waterman, 1827. Provinciale Atlas Noord-Holland, Haarlem, kadastrale kaarten, nr. 1281. Watersnood in Waterland

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2010 | | pagina 50