Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gaven hiervoor graag hun toestemming. De opbrengst bewees hoezeer iedereen meeleefde: 207.094,91 gulden! Noord-Holland was zeker niet het enige getroffen gebied, er werd dus ook een lande lijke collecte gehouden, waartoe de koning op 9 februari besloot. Onvermijdelijk kwam er dus ook een landelijke Commissie, ter besteding van die gelden.45 Deze commissie kwam op 20 februari voor het eerst bijeen. De koning betoonde zich grootmoedig in zijn bezorgdheid en doneerde 100.000 gulden voor de algemene noodlijdenden. Daarvan bestemde hij een vijfde voor de Noord- Hollandse slachtofferhulp. Toch kwam hij niet zelf naar de getroffen gebieden, naar verluidt omdat hij last had van zijn been.46 In plaats daarvan stuurde hij zijn zoon, de geliefde kroonprins. Die kwam op 12 februari in Amsterdam aan en noodde 's avonds enkele leden van de Commissie bij zich, om zich op de hoogte te laten stellen. De volgende dag ging hij naar het overstroomde land kijken, en de dag daarna, de I4e, bezocht hij - begeleid door enige commissieleden - het Aalmoezeniersweeshuis, het Nieuwezijds Heerenlogement, verschillende stal len en tenslotte de kazerne, waar alle leden van de Commissie aan Zijne Koninklijke Hoogheid werden voorgesteld. Hij sprak met vele vluchtelingen, die daar een beetje van opleefden, en betuigde zijn tevredenheid met het liefdewerk. Intussen stroomde het geld binnen, zowel in de landelijke als in de Noord-Hollandse collecte bussen. Ook werden gaven in natura aangeboden. De Maatschappij van Weldadigheid stelde bijvoor beeld 60 kolonistenwoningen ter beschikking in Frederiksoord in Drenthe. In de twee gepubliceerde nationale gedenk boeken van de watersnood zijn lijsten van goede gevers te vinden. Daarop komen, naast indivi duen, allerlei (lees)gezelschappen, verenigingen, genootschappen, maatschappijen en kerkenraden voor. Deze lijsten bieden een mooi overzicht van de verenigingsstructuur binnen de Nederlandse samenleving. Maar er waren ook roerende bijdra- Bezoek van de prins van Oranje aan de slachtoffers in het Aalmoezeniersweeshuis te Amsterdam. Schets door M. van Bree. Collectie Rijksmuseum, Amsterdam. Watersnood in Waterland 43

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2010 | | pagina 44