Or f met ünotK iv \VATïHtAtïd, den i8a5. I,ant passceren op vertoon dcicsy z v. s ''Schout der gen. Gemeente. zorg om de veiligheid. Het was de redders van Zeemanshoop bij hun reddingswerk al gebleken dat lang niet alle getroffenen de wrakke zolder van hun huis wilden verlaten. De angst voor plundering was groot. Niet ten onrechte, zoals al snel duidelijk was geworden in de Wormer. Er kwamen op maan dag 7 februari berichten binnen dat kanaalarbei ders op drift geraakte jolletjes ingepikt en over de dijk getrokken hadden. Vervolgens voeren zij rond in de Wormer, om uit de ronddobberende huisraad op te vissen wat van hun gading was. Daar werd streng tegen opgetreden. Een paar van die kerels werd gevangen en naar Amsterdam gebracht om berecht te worden. Achter het gat van de doorbraak werd daarna permanent gekruist om eventuele plunderaars direct te kunnen vatten. Het probleem van plunderaars was al snel door Provó Kluit, hoofd van politie in Noord- Holland, onderkend. Op 9 februari stuurde hij een gedrukte richtlijn naar de dorpen aan de IJdijk, waarin hij sprak over "eenige kwalijk gezinde lieden, die zich deze algemeene schrik en versla genheid pogen ten nutte te maken". Onder het mom van hulpvaardigheid probeerden zij vluch telingen hun schamele bezittingen te ontfutselen, of zij trokken stelend en dievend langs verlaten woningen en jutten uit de ronddrijvende rommel wat nog waarde had. Kluit deed een beroep op de creativiteit van de ordehandhavers in het overstroomde gebied om personen die er niets te zoeken hadden, op te sporen en uit te zetten. Alle middelen waren toegestaan om diefstal en oplichting tegen te gaan. Schepen die geen geau toriseerde reden hadden om aan te leggen aan de dijk, moesten worden geweerd. Al snel mocht geen buitenstaander zich meer in de overstroomde gebieden ophouden zonder een speciaal paspoort. En edelsmeden, handelaren in gebruikte goederen, ja ieder weldenkend mens, moest op zijn hoede zijn om geen geroofde eigendommen te kopen. Ook andere maatregelen werden uitgevaar digd om onrecht te voorkomen. Zo was het abso luut niet de bedoeling dat iedereen maar lukraak goederen of wrakhout uit het water ging vissen. Dat was alleen toegestaan aan speciale vergunning houders. Die moesten alles keurig afleveren bij de dorpsoverheden. En het is ook zo duidelijk waarom al deze maatregelen nodig waren. Iemand uit Buiksloot schreef naar alle dorpen in de omgeving om goed op te letten, of er geen kistje met zilveren gespen aanspoelde.37 Hoe moeilijk moet het niet voor een eerlijke vinder, zelf berooid van alles, geweest zijn zo'n kistje weer af te geven. Vervolgens werden alle opgeviste bezittingen geregistreerd en geretourneerd aan hun eigenaren, die zich daartoe konden melden op speciale plaat sen op bepaalde dagen. Lijsten met namen waar achter de meest bizarre goederen staan vermeld, zijn bewaard gebleven in plaatselijke archieven: hekken en hondenhokken, deuren en posten, kook- en melkgerei, en iemand kwam zelfs zijn huisje (plee) terughalen. /4 A" rti./ /Z//> L Z - /f *r f r f J Jj.y Vergunning voor de uitvoer van 38 schapenvellen en drie koeienhuiden, afgegeven namens de schout van Broek in Waterland, 22 februari 1825. Waterlands Archief, Purmerend. Watersnood in Waterland 39

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2010 | | pagina 40