rtZir.T //fi-//_OA' f f r/~ stallen vol waren, moest het uitbesteed worden bij particuliere stalhouders. De voortdurende aanvoer van vee noodzaakte de Commissie nog iets anders te verzinnen. Er werd dus een beroep gedaan op nabije gemeenten en al gauw kwam er een aanbod van Weesp, om 100 koebeesten kosteloos op te nemen en de burgemeester van Huizen deed een vergelijkbaar aanbod. In de dorpen De zorg voor de vluchtelingen in Amsterdam was dus geregeld, maar er waren ook heel wat ontheemden in het getroffen gebied achter geble ven. Al op zondag de zesde februari, een dag nadat Van Tets van Goudriaan de meermalen genoemde Commissie in het leven had geroepen, zond hij met de sloepen van Zeemanshoop een gedrukte proclamatie naar de getroffen dorpen, begeleid door een schrijven waarin hij de dorpsbesturen opriep samen te werken met de hulpverleners uit Amsterdam. Zij dienden al hun beleid met betrek king tot het scheepsverkeer in het overstroomde gebied, de leveranties van voedsel en de reddings werkzaamheden, zorgvuldig af te stemmen op de plannen van de Commissie. Het bracht een vracht extra administratief werk met zich mee, maar dat viel in het niet bij de steun die het opleverde. De dorpen vervulden dus ijverig en volgzaam hun taak. De Commissie kocht op grote schaal water, vlees, brood en hooi in, dat werd verscheept naar de overkant van het IJ. Daar zorgde de subcommis sie, die in Buiksloot was gevestigd, voor verdere distributie, waartoe nog weer kleinere, lokale commissies werden ingesteld. Dominee Houtkamp in Durgerdam bijvoorbeeld nam zitting in zo'n lokaal voedseldistributiecomité. Al gauw kwam de organisatie goed op gang. Er werden speciale formuliertjes gedrukt waarop de leverantie van roggebrood, tarwebrood, kaas en spek aan de dorpen werd bijgehouden. Voedsel en water waren niet de enige behoef ten in de overstroomde gebieden. Er was ook Gezicht op de doorbraak in de ringdijk van de Wijde Wormer. In het gat patrouilleren schuitjes. In één ervan bevindt zich gered vee. Gravure doorD. Betlem, 1825. Uitgave J. Heinis, Zaandijk. Waterlands Archief, Purmerend. ''r - p -■ Atn J 38 Watersnood in Waterland

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2010 | | pagina 39