gebracht - moest Pakes nog 33 personen uit de grote kerk naar Buiksloot overvaren. Gedurende deze tweede terugtocht naar Buiksloot brak de dag aan en werd het weer mooi en rustig, zij het koud. Om half acht die zondagochtend 6 februari hoorden Pakes en zijn mannen de noodklok - ongeveer uit de richting van Watergang - en zij trokken daarheen. Hier waren al andere kapiteins present om slachtoffers naar Buiksloot te transpor teren. Daarom voer Pakes verder naar Ilpendam. Daar trof hij de kerk vol vluchtelingen, voor het grootste deel kanaalarbeiders, die vuurtjes stookten om zich te warmen en te drogen. De kerk stond tot stikkens toe vol rook, wat des te erger was omdat er zieken onder de vluchtelingen waren. De schout vertelde dat in het dorp zelf de toestand ernstig was maar niet nijpend: er was vooral behoefte aan water en brood, maar direct levensgevaar bestond er niet. Het dorp Purmerland, aan de andere kant van het kanaal, zou weliswaar dieper onder water staan, maar daar was de vluchtweg naar Purmerend open geweest en de stad bood nog altijd betrek kelijke veiligheid. Overigens hadden heel wat inwoners van Ilpendam een toevlucht gevonden op de baggermolen van aannemer Waltman, die daar in het kanaal lag. Ook een aantal inwoners van Landsmeer zou een heenkomen hebben gevonden op een moddermolen. Zodra Pakes hoorde van de doorbraak van de Wijde Wormer in de vroege zondagochtend, voer hij er met zijn reddingsploeg onverwijld op af. Daar stelde hij tevreden vast dat kanaalarbeiders, met hun grote aken, meehielpen om vee te redden. Bijna zonder rust voeren de kapiteins van Zeemanshoop enkele dagen af en aan, water uitde lend en mensen reddend. Zij hebben daarmee waarschijnlijk heel wat levens gered van slacht offers, die anders van kou en dorst zouden zijn omgekomen. Meer reddingswerk Volgen wij nu de groep die eerst naar Ransdorp en Holysloot was gegaan. Ook deze groep voer vandaar snel verder, naar de Belmermeer, waar zij hun eerste stal met dood vee zagen en een Detail uit de frontispice van J.C. Beijer, Gedenkboek van Neerlands watersnood ('s Gravenhage 1825) 34 Watersnood in Waterland

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2010 | | pagina 35