Het duurde niet lang of het water stortte aan de westzijde van de Zaan als een donderende waterval de Westzanerpolder in waardoor de dorpen Koog, Zaandijk, Wormerveer en Westzaan onderliepen. Vanuit het Alkmaardermeer - onder deel van de Schermerboezem - stroomde het water verder Noord-Holland in, tot het bij Akersloot in de ringvaart van de Schermer tot rust kwam. Tenslotte het arme Marken, dat altijd in de voorste linie van de stormvloeden lag. Drie inwo ners zijn er verdronken, 25 huizen werden geheel weggespoeld, 70 zijn ingestort. De meeste vissers schepen gingen verloren en het land was verdron ken. Hoe zouden de Markers deze slag ooit te boven kunnen komen? Op 6 februari bedaarde de storm; bij Monnickendam werd tegen de avond voor het eerst weer geloosd op het buitenwater, wat daar enige verlichting bracht. Hier stonden nieuwe tegensla gen tegenover: tot overmaat van ellende van de watervluchtelingen ging het vriezen. Erger nog: dit was de dag dat in de vroege ochtend de omringdijk van de Wijde Wormer het alsnog begaf; het gebeur de in de buurt van het Kalfje. De drama's die zich in de diepe Wormer hebben afgespeeld kan ieder zich voorstellen. Er vielen daar uiteindelijk vijf doden te betreuren. Hulp van omwonenden Iedereen - bijna iedereen - liet zich in deze bange uren van zijn beste kant zien. De eersten die hulp boden waren, zoals altijd bij watersnoden, de inwo ners van Waterland zelf. Buren redden elkaar van hun daken, voeren met schuiten rond om slachtof fers uit het water te vissen, deden kortom wat ze konden om levens te redden. De Waterlandse dijkdorpen Durgerdam, Schellingwoude, Buiksloot en Nieuwendam bleven zelf gespaard voor het water. De huizen lagen er hoog en droog op de dijk, die ook nog eens standhield. Toch waren het ook hier bange uren: als de dijkbewoners naar buiten keken, zagen ze buitendijks een woeste zee terwijl binnendijks alle bouwsels werden weggeslagen of onder gespoeld. In Durgerdam bijvoorbeeld lag de kerk achter de 29 Ondergelopen land bij Buiksloot. Links op de voorgrond is met gevoel voor drama een bootje met moeder, kind en kinderstoel afgebeeld. Gravure naar een tekening doorj. Claus Jr. proefdruk. Uitgave J. Numan, Amsterdam. Collectie ffoogheemraadschap ffollands Noorderkwartier, Edam. Foto C. de Gooijer, De Rijp. Watersnood in Waterland

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2010 | | pagina 30