de doorvaart of haven van Purmerend zo verdroogd was dat een ongeladen schip er nauwelijks kon drij ven. Elke keer als er een stormwind uit het noord westen waaide kwam het modderige water de haven binnen en zette het slib zich daar af. En ofschoon men het slib met de beugel uitbaggerde gebeurde bij elke storm weer hetzelfde. Ook vanuit het meer ten oosten van Purmerend, de Purmer, werd met oostenwind het slib aangevoerd. Maar nadat de beide meren, de Beemster en de Purmer, bedijkt waren, is deze ellende niet meer voorgekomen. 102. Ook de haven van Edam, de doorvaart van Neck1, en bijna alle havens die aan zulke wateren of meren liggen, vervuilen steeds door het dikke modderige water dat met stormwinden naar binnen stroomt.2 103. Daarnaast heb ik in de tijd voordat de Beemster bedijkt was ook menigmaal meegemaakt, en eraan meegewerkt, dat een geladen schuit die de haven van De Rijp in wilde varen, met vereende krachten naar binnen moest worden getrokken om het naar de plaats te brengen waar het gelost moest worden. De haven was zo verdroogd door de modder en het slib uit de Beemster dat het niet meer door beugelen en baggeren kon worden verholpen. En omdat de haven als het hard waaide vanuit het oosten steeds opnieuw net zo vervuilde als tevoren, was men dikwijls genoodzaakt de sluis Kaart van de weggespoelde landen van Zuid-Schalkwijk (noorden linksonder). Rechtsboven de monding van het Spaarne met de ton, een baken voor de scheepvaart. Pieter Bruijnsz., 1602. Collectie Hoogheemraadschap van Rijnland A-2925. 1 Het gaat om de verbinding tussen de Beemster en de Wijde Wormer langs het dorpje Neck ten oosten van Purmerend. 2 Inderdaad kampten de havens aan de oostkant van de Zuiderzee, die in de luwte lagen van de heersende wind, met modder. Maar hierbij moet wel worden opgemerkt dat te Edam door de droogmaking van de Purmer op dit punt alleen maar meer problemen werden verwacht. Het vanuit de Purmer door de haven naar zee wegstromende water spoelde namelijk veel modder weg (Borger, Bruines 1994, p. 53). Leeghwater en het Haarlemmermeer 73

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2009 | | pagina 74