5 molens boven elkaar gemalen worden. Ook in de kil van de Beemster staan twee molens die vier hoog uitmalen.1 90. De oost-, de noordoost- en de zuidoostkant van de Schermer bestaat uit veengrond waarvan de ringdijk is gemaakt. De westkant van de Schermer, vanaf Jan Boyes' overtoom2 tot aan de Akersloter korenmolen, bestaat uit zand- of geestgrond waarvan de ringdijk is gemaakt. Van alle bedijkte meren in het Noorderkwartier is er nauwelijks één te noemen dat zo snel is drooggemalen als de Schermer. Beschouwing over de dijk. Een dijk van veen, de stof alleen. Als 't goed gemaakt is en bereid: Kan wel bestaan, zal ook wel gaan, Als er veel op een hoop leit. 91. Het is me bekend dat er enkele meren zijn waarbij het droogmaken niet wil slagen. Dat heeft hele andere oorzaken. Het kan zijn dat de klei grond te diep ligt of dat deze meren omringd zijn door heuvelachtig land of grof zand dat geen water tegenhoudt, zoals ik zelf wel gezien heb. Het kan ook zijn dat de grond met stronken of bladeren van bomen is vermengd en opgehoogd waardoor hij lek en sponsachtig blijft. Dat blijkt ook uit het feit dat sommige van deze meren ook bij zeer strenge vorst niet dichtvriezen, wat er op wijst dat de bodem open, sponsachtig en lek is. 92. Wat de bodem van het Haarlemmermeer betreft kan ik niet anders dan die als zeer goed beoor delen. ik heb hem zelf met de burgemeesters van In alinea 91 maakt Leeghwater melding van meren waarbij de droogmaking was mislukt doordat de bodem water doorliet. Mogelijk doelde hij hierbij op de Naarder- en Horstermeer. Beide vielen in 1629 droog, maar wegens de enorme kwel uit het Gooi werden ze al snel opgegeven. In de jaren tachtig van de 19e eeuw legde men de twee meren met behulp van stoomgemalen opnieuw droog. In het geval van het Naardermeer bleek de kwel echter dusdanig groot dat een rendabele exploitatie niet haalbaar was en daarom werd daar de bemaling in 1886 al weer gestaakt. Deze kaart toont het prijsgegeven Naardermeer in 1803 (noorden rechts). De in de 17e eeuw aange legde Middentochtsloot en -weg zijn nog herkenbaar. Anonymus. Provinciale Atlas Noord-Holland, Haarlem, bestanddeelnr. 2067. 1 Een kil is een bodemgeul in bestaande of voormalige meren. De Beemster werd in vier onderpolders of afdelingen verdeeld. De diepste daarvan was de Kilpolder. Waarschijnlijk al in 1613 zijn twee molens van elders uit de Beemster naar de Kilpolder verplaatst. Zij maalden als onderbemaling uit op een andere afdeling, de Middelpolder. Die werd weer droog gehouden door een serie driehoog opmalende molengangen, in totaal dus vierhoog. (Keunen 1985, pp. 15-16). 2 Het gaat om een overtoom in de Huigendijk tussen Schermer en Heerhugowaard even ten oosten van Alkmaar. 70 Leeghwater en het Haarlemmermeer

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2009 | | pagina 71