Bovendien staan er weinig huizen in de weg. De ringdijk en de ringsloot kunnen dus op geschikte wijze en zonder belemmeringen uitgezet en aangelegd worden. Zo dat op alle manieren dit wel te verstaan is, Het Haarlemmermeer zal 't beste zijn dat ooit gedaan is. 65. Het bedijken van meren en het tot land maken van schadelijke en verderfelijke wateren is daarom een van de meest noodzakelijke, winstgevende en godvruchtige dingen in Holland. Want in Holland liggen veel grote steden en dorpen en het is zeer dichtbevolkt. Daarnaast is er geen ander gebied waar men de boter en kaas zo mooi, goed, smake lijk en zuiver kan maken als in Holland. Deze waren zijn dankzij hun goede eigenschappen in andere streken zo begeerd en in trek dat er nooit genoeg van lijkt te zijn. Bovendien daalt het oude land niet in prijs, maar brengt het steeds meer op. Dit blijkt wel uit de vele bedijkte meren en moeras sen die in Holland voor en na de Beemster bedijkt en tot land gemaakt zijn. Ik zal ze hieronder opnoemen. Als eerste zijn bedijkt: De Oude en de Nieuwe Zijpe1. De Bergermeer. De Boekelermeer. De Diepsmeer. De Daalmeer. De Slootgaard. De Wogmeer. De Woudmeer. De Bleekmeer. De Schaapskuil. De Bennemeer. De voortreffelijke en prijzenswaardige bedijking van de Beemster. De fraaie vruchtbare Purmer. De Wormer. De Oosthuizer Braak.2 De Heerhugowaard. De goed ingerichte en tot stand gebrachte bedijkte Schermer. De Schagerwaard. De Broekermeer. De Buikslotermeer. De Belmermeer. De Braak bij Medemblik.3 De Hoornse Waal.4 De Schaalsmeer. De Engewormer. Verder nog een aantal andere kleine meren. En tot besluit nog de Starnmeer.5 Men schat dat er na de troebelen6 in Holland, Zeeland en de andere omliggende gebieden omtrent 80.000 morgen land bedijkt is. Vooral de grote, voortreffelijke en prijzenswaardige bedijking van de Beemster is hiervan een voorbeeld. Dankzij 's Heren zegen heeft deze in het eerste jaar na de droog making zo'n overvloed aan goede oogsten voort gebracht, dat het met geen pen te beschrijven is. 66. Dirck van Os heeft me verteld en ook schrifte lijk bevestigd, dat hij in het eerste jaar nadat de 64 Dirck van Os (1556-1615), medeoprichter, bewindhebber en grootaandeelhouder van de VOC en de stuwende kracht achter de droogmaking van de Beemster. Olieverf schilderij, anonymus, 17e eeuw. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. 1 Nieuwe Zijpe: de Wieringerwaard. 2 De Etersheimerbraak. 3 De Brake, Poel, Wijmers en Lichtewater. 4 De Groote Waal. 5 Zie voor een complete lijst Van Zwet 2009, p. 483. 6 Met 'troebelen' wordt de eerste periode van de Nederlandse Opstand, vanaf 1568, bedoeld. Leeghwater en het Haarlemmermeer

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2009 | | pagina 65