ftcrjiiatnk' 58. Voorheen is al vastgesteld dat het Haarlemmermeer een oppervlakte heeft van onge veer 20.000 morgen en een omtrek van zo'n 16.000 roeden. Dat betekent per morgen ongeveer drie kwart roede dijk, bijna een halve roede per morgen minder dan bij de Beemster. Dit is niet alleen van belang bij de aanleg van de dijk maar ook bij het dagelijks onderhoud, dat altijd doorgaat. 59. Dit voornoemde Haarlemmermeer heeft nog meer gunstige eigenschappen en hoedanigheden die andere meren niet hebben. 60. In de eerste plaats heeft dit Meer een bodem van goede klei. Deze kleilaag is over het algemeen zeven, acht, negen en meer voet dik zoals ik zelf heb laten peilen, baggeren en uitgraven. Ik zal dit verderop duidelijker uitleggen en verklaren. 61. In de tweede plaats heeft het Haarlemmermeer de mooiste en beste gelegenheid om water te lozen die men bedenken kan, doordat de wind in Holland bijna altijd vanuit het zuiden, het zuid westen en het zuid-oosten waait. Het water loopt daarbij naar het IJ en de sluizen en het is dan bijna altijd laag water op het IJ en in de Zuiderzee. Bovendien zijn de omstandigheden bij het Huis ter Hart zeer gunstig voor het aanleggen van slui zen en uitwateringen, evenals bij Spaarndam en andere plaatsen, precies zoals men zou wensen. En wat meer is, men kan ten noorden van het Huis ter Hart achter de eilanden een voorboezem of kolk maken waar de molens op zouden kunnen uitmalen, zodat ook het Spieringmeer bedijkt kan worden. Zo kan al het oude land rondom het Meer bevrijd worden van de schade en de overstromin gen van dat grote verderfelijke water. 62. Ten derde: dit Meer heeft vergeleken met ande re meren zeer weinig plempwerk nodig in verhou ding tot de oppervlakte. 63. Het vierde en belangrijkste voordeel is dat de ligging van het Haarlemmermeer zo gunstig is als redelijkerwijs maar kan. De burgers van Haarlem, Leiden en Amsterdam zouden op één dag hun landerijen en bezittingen kunnen bezichtigen, hun zaken doen en 's avonds weer thuiskomen in hun stad waar ze gerieflijk in hun eigen huizen kunnen overnachten. 64. In de vijfde en laatste plaats kost het land rond het Meer waarop de dijk aangelegd moet worden weinig, veel minder dan bij andere meren. h il fjÜfeOEti. v (jtmptliné De sluizen te Halfweg bij het Huis ter Hart, het gemeenlandshuis van Rijnland (noorden onder). Inzet van een grote kaart van het Spieringmeer door Jan Pietersz. Dou, juli 1631. Collectie Hoogheemraadschap van Rijnland A-0371. Leeghwater en het Haarlemmermeer 63

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2009 | | pagina 64