32. Ik kan op geen enkele manier begrijpen dat iemand iets tegen het bedijken van het Haarlemmermeer zou kunnen hebben, of er enige schade door zou kunnen lijden. Het zal juist in allerlei opzichten grote verbeteringen brengen, en niemand zal er nadeel van ondervinden. 33. Zoals het van het grootste belang is om te trachten de ziel te redden, zo is het ook noodzake lijk om voor het dagelijks levensonderhoud van de mens te zorgen. 34. Als dit schadelijk water zo doorgaat en als er niets tegen ondernomen wordt, dan zal het land er binnen enkele jaren zo rampzalig aan toe zijn dat er geen herstel meer mogelijk is. Want zodra het Meer de smalle afgegraven akkers bij Kudelstaart, Kalslagen, het westeinde van Aalsmeer en vele andere plaatsen daar in de buurt bereikt, akkers die nog geen vadem breed zijn, dan zal het voort woekeren als kanker of een andere ernstige aandoening en nooit meer ophouden. Er zal dan nauwelijks land rond het Meer overblijven om later een dijk op te kunnen aanleggen, mocht men door de nood gedwongen worden het Meer te bedijken. En het landinwaarts verplaatsen van de verschil lende dorpen, als men dit al van plan zou zijn, is dwaas en onzinnig. Het is daarom noodzakelijk om zonder verder uitstel deze grote schade en ramp spoed af te wenden nu er nog tijd is. Dit grote wijde Meer vol wilde woeste baren Brengt menig in 't verdriet van wie daar over varen Verslindt ook menig land tot afbreuk van 't gemeen De boer is het bekend, die daar woont in het veen 't Zou wel te wensen zijn dat dit te stoppen was Dat in dit woeste Meer mocht groeien kruid en gras En dat de grond daarvan goed koren mochte dragen En rijden heen en weer met kar en ook met wagen Op 't Amsterdamse veer1 door velden en valeien.2 Veenderij bij Amstelveen. Op de voorgrond wordt met een baggerbeugel veen uit een plas gehaald. De natte turfwinning droeg belangrijk bij aan de groei van het Haarlemmermeer. Ets door Claes Jansz. Visscher, circa 1608. Provinciale Atlas Noord-Holland, Haarlem, bestanddeelnr. 0282. 1 Kennelijk denkt Leeghwater al aan het instellen van een wagenveer Amsterdam-Haarlem en Amsterdam-Leiden door de Haarlemmermeer. 2 Valeien: velden. Leeghwater en het Haarlemmermeer 57

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2009 | | pagina 58