Leeghwater, met mijn oudste zoon Sijmen Jansz1 in Den Haag om iets met wijlen zijne hoogheid prins Maurits van Oranje te bespreken.2 Toen ik mijn zaken afgehandeld had, reisden we terug naar Leiden. In de namiddag kwamen we in Leiden aan en tegen de avond gingen we met een aantal ande re reizigers aan boord van een bierschip uit Hoorn om naar Haarlem te varen.3 Toen we 's avonds bij de Kaag aankwamen stond er een stevige zuiden wind. We werden door het nachtelijk duister over vallen zodat we weinig meer konden zien. Doordat het steeds harder ging waaien raakten we aan lager wal. Het schip werd tegen de grond geslagen waarbij een groot deel van het bier verloren ging. Storm op het Haarlemmermeer. In het verschiet de Sint Bavo van Haarlem. Olieverfschilderij door Jan van Goyen, 1651. Museum Boijmans Van Beuningen, Rotterdam. 1 Deze Simon (f 1681) was metselaar van beroep, eerst in De Rijp, later te Koog-Zaandijk (Honig 1949, pp- 26-27). 2 Wanneer en met welke reden dit bezoek plaats greep, hebben wij niet kunnen vinden. In ieder geval kenden Maurits en Leeghwater elkaar van een demonstratie van zijn 'waterconste', zie de bijdrage door D. Aten. 3 Er was begin 17e eeuw sprake van een uitgebreide bierexport uit het Zuiderkwartier naar het Noorderkwartier van Holland sprake. Met name Haarlemmer bierbrouwers hadden vanouds een sterke marktpositie in de regio benoorden het IJ (Van der Ree-Scholtens 1995, pp. 48-51, 177-178; Aten 1995, pp. 151, 360-361). Leeghwater en het Haarlemmermeer 55

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2009 | | pagina 56