landinwaarts, zover als men een wit paard kon waarnemen.1 Ze dachten op deze manier voor eens en altijd tegen het water van het Meer beschermd te zijn. Dat is later wel heel anders uitgepakt, en het is te vrezen dat het alleen maar erger zal worden. 13. De secretaris wist ook nog te vertellen dat er in die buurt nog het restant van een oude dijk in het Meer ligt die de Konings- of Keizersweg werd genoemd, omdat de keizer er destijds nog over heeft gewandeld.2 14. Ook heel belangrijk om te vermelden is dat ik later een grote kaart van Rijnland heb gezien, getekend naar de oude situatie, met het Haarlemmermeer zoals het vroeger was. Daarbij werd ook beschreven dat de mond van het Spieringmeer in die tijd zeer nauw door land omsloten was. Er was destijds ook geen uitwa tering bij het Huis ter Hart3 en men kon met de wagen van Haarlem naar Amsterdam rijden, langs de noordkant van het Meer door Vijfhuizen en Nieuwerkerk. Op dezelfde manier kon men met 1 Waarschijnlijk wordt hier gedoeld op de verplaatsing van de kerk van Nieuwerkerk in 1467, zie het kader 'Waterwolf'. Van der Aa vertelt een vergelijkbaar verhaal over Rietwijk, dat volgens hem in 1647 zo ver noordwaarts werd verplaatst dat men over die afstand nog net een wit paard kon onderscheiden (Van der Aa dl. 8, p. 479). 2 Mogelijk gaat het om keizer Karei V. De 15 jaar oude Karei reisde op 15 juni 1515 van Haarlem naar Amsterdam over de Spaarndammerdijk. Hij zag toen zelf hoe slecht het met de dijk was gesteld en benoemde twee weken later een superintendent voor het dijkwezen (Gottschalk II, p. 391). 3 Huis ter Hart, te Halfweg. In 1648 werd op deze plaats Zwanenburg gebouwd, het gemeenlandshuis van het Hoogheemraadschap van Rijnland. De eerste duikersluizen te Halfweg dateren uit 1492 (Van Tielhof, Van Dam 2006, pp. 105, 107, 115-118, 139-143). Overblijfselen van het dorp Nieuwerkerk met het Oude Slot van Heemstede in het verschiet. Pen- en penseeltekening, anonymus, 1726. Provinciale Atlas Noord-Holland, Haarlem, inv.nr. 53-003317 K. Leeghwater en het Haarlemmermeer 53

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2009 | | pagina 54