8. Ook wist deze vrouw te vertellen dat zij haar ouders dikwijls had horen zeggen dat het land van de Vennep en het land van Hillegom tegen elkaar aan lagen, en dat men met een balk of een plank over de sloten van de ene plaats naar de andere kon gaan. 9. Een andere inwoner van Haarlem, Jacob Joosten, verloor in een tijd van drie jaar zo'n 40 morgen land op het westeinde van Aalsmeer, weggespoeld door het water van het Meer. 10. Omdat ik graag nog meer wilde weten over de vroegere toestand van het Haarlemmermeer bezocht ik ongeveer een week later een oude inwo ner van Aalsmeer die ik al heel lang ken en met wie ik veel heb gesproken. Hij vertelde me dat hij in zijn jeugd dikwijls met zijn vader met een turf schip over het Haarlemmermeer had gevaren. Hij kon zich herinneren dat de oude kerk van Rijk op grote afstand van het Meer stond, bijna tot zover het oog reikte. Het kerkhof is nu geheel weggespoeld en ligt ongeveer 100 roeden vanaf de oever in het Meer. Ook wist deze oude man te vertellen dat de mond van het Spieringmeer destijds nog niet half zo breed was als tegenwoordig. 11Een ieder die bekend is met de omgeving van het Haarlemmermeer, en die na enkele jaren afwe zigheid daar weer terugkomt, staat versteld. Door de grote veranderingen die daar dagelijks plaats vinden lijkt het bijna alsof hij op een onbekende plaats is aangekomen waar hij nog nooit eerder is geweest. 12. Enige tijd later was ik bij de secretaris van Sloten tegen wie ik het voorgaande vertelde. Hij zei tegen me dat daar volgens zijn ouders behalve de weggespoelde kerk van Rijk nog een kerk heeft gestaan. Toen men deze buitenste, meest zuidelijke kerk niet langer kon beschermen tegen de over stromingen van het Meer besloten de boeren geza menlijk om de kerk, die nu is weggespoeld, in noordelijke richting opnieuw neer te zetten, meer Kaartje van het afgespoelde land rond het dorpje Rijk door Pieter Bruijnsz., landmeter van Rijnland, maart 1602 (noorden rechts). De stippellijn geeft de oever in 1582 aan. Het kerkje links langs de dubbele sloot was tegen de tijd dat Leeghwater zijn Haarlemmermeerboek schreef ook door het water verzwolgen. Collectie Hoogheemraadschap van Rijnland A-2929. 52 Leeghwater en het Haarlemmermeer

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2009 | | pagina 53