.1/*-ƒ,'* /v/ifcr meer op en hout".1 Ook vertelt hij hoe hij zelf, met zijn zoon en een aantal andere reizigers, een zeer angstig avontuur heeft beleefd op het meer, waarbij hij slechts ternauwernood aan de dood ontsnapte.2 In twee nieuwe alinea's legt hij uit hoe zand en slib neerslaan in stilstaand water, en hoe geschikt het IJ is als waterberging.3 Ook de opmerking over de Noordzee waarin alle rivieren uitmonden en waarin overtollig water kan worden geloosd is nieuw,4 evenals het argument dat uit het al of niet dicht vriezen van een meer bij strenge vorst de dichtheid van de bodem kan worden afgeleid.5 En het bedrag dat het beschoeien van de waterkant zou kosten is in deze druk verhoogd van 50 naar 75 gulden per strekkende Rijnlandse roede.6 De belangrijkste uitbreiding in deze vierde druk wordt echter gevormd door 22 nieuwe alinea's aan het einde van de tekst,7 waarin Leeghwater ingaat op de kritiek van Claes Arents Colevelt, die in 1642 zijn Bedenckingen over het droogh maken van de Haerlemmer ende Leydtsche Meer het licht had doen zien.8 Verder is er een derde gedicht toegevoegd waarin Leeghwater waarschuwt voor de jammerlijke gevolgen voor het land en de boeren als er niet wordt drooggemalen, en waarin hij zich afvraagt of Colevelt dan voor een oplossing kan zorgen. De vierde druk uit 1643 was de laatste die nog door Leeghwater zelf werd gecorrigeerd en aange vuld. 9 Van deze druk volgt hierna een hertaling in hedendaags Nederlands10. Daarbij is geprobeerd Leeghwaters verhaal zo helder mogelijk weer te geven, zonder de oorspronkelijke tekst geweld aan te doen. Om de leesbaarheid te bevorderen De Hollandse leeuw verslaat de waterwolf. Detail uit de plankaart van Veris, 1640. Collectie Hoogheemraadschap van Rijnland A-1170. 1 Alinea 34. 2 Alinea's 23-24. 3 Alinea's 28-29. 4 De laatste zinnen van alinea 151. 5 De laatste zinnen van alinea's 91 en 92. 6 Alinea 36. 7 Alinea's 153-174. 8 Uitgegeven te Amsterdam, door Theunis Jacobsz. [Lootsman]. Herdrukt: Leiden, J. van Abkoude (1727). 9 Leeghwater 1643, ex. Stadsbibliotheek Haarlem, signatuur 2 B 97. 10 Met dank aan Diederik Aten voor adviezen en correcties. 44 Leeghwater en het Haarlemmermeer

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2009 | | pagina 45