I'll /At r-v Leeghwaters tegenspeler: Claes Arentsz. Colevelt1 In 1642 publiceerde de Leidse landmeter Colevelt zijn Bedenckingen over het droogh maken van de Haerlemmer ende Leytse Meer tegen 't Haarlemmer Meer-Boek van Jan Adriaansen Leegh-Water. Wie was deze tegen stander van Leeghwater? Colevelt werd rond het jaar 1605 geboren. Hij trad op 10 novem ber 1631 in Leiden in het huwelijk met Beatrix Claesdr. Witsenburg uit Zoeterwoude. Colevelt werd op 16 augustus 1649 in de Pieterskerk begraven. Colevelt was om te beginnen smid en had een smederij op de Hogewoerd. Daarnaast werd hij op 26 juni 1626 na de aflegging van de vereiste eed door het Hof van Holland officieel als landmeter toegelaten. Leeghwater schopte het nooit tot beëdigd landmeter en op dit punt overtrof Colevelt hem. In het Regionaal Archief Leiden zijn tientallen kaarten van Colevelt bewaard gebleven. Het overgrote deel dateert uit de eerste helft van de jaren veertig van de 17e eeuw en heeft betrekking op de grote stadsuitbreiding van 1644.2 In de atlas van het Hoogheemraadschap van Rijnland bevinden zich geen kaarten van Colevelts hand. Daar heeft hij dus waarschijnlijk niet voor gewerkt. Wel bevindt zich in het archief van het hoog heemraadschap mogelijk (een afschrift) van het manuscript van zijn Bedenckingen3 Als landmeter was Colevelt zeker goed bekend met de waterstaat van Leiden en omstreken. Hij kwam dan ook op diverse punten met gefun deerde kritiek op het Haarlemmermeerboek. Vooral de problemen van de boezemverkleining en de verminderde doorstroming van de Leidse stadswateren trokken zijn aandacht. Colevelt was ook op de hoogte van het plan van Veris en daar plaatste hij in één moeite door even eens de nodige kritische opmerkingen bij. Op de technische kant van de droogmaking van het Haarlemmermeer ging hij niet in. Kennelijk achtte Colevelt zich op dat punt minder bevoegd of durfde hij een aanval op de ervaren Leeghwater niet aan. Wel had hij bezwaar tegen diens begroting. Rond het Haarlemmermeer moest een strook land worden aangekocht voor de aanleg van de ringvaart en -dijk. Leeghwater hanteerde daarvoor een prijs van 10 stuivers per vierkante roede. Dat was veel te laag, vond Colevelt. De bedijkers van de Lisserpoel (drooggemaakt 1622-1624) hadden volgens hem voor het benodigde terrein langs het Haarlemmermeer al twee gulden per vierkante roede - dus vier keer zoveel - neergeteld. _yf-y-l-*-V 7" -s ^ri wilde maken van een voorboezem ten noordwes ten van het huis ter Hart (tussen het nu ook door hem in de bedijking betrokken Spieringmeer en het IJ). Net als Veris verbond hij Haarlem via een trekweg met Leiden en in het algemeen schonk hij meer aandacht aan de nabije omgeving van het te bedijken meer. Duidelijke aanwijzingen met betrek king tot de extra voorzieningen die hij trof, laat hij anders dan Veris op zijn kaart achterwege en ook in ander opzicht gaat hij beduidend minder ver. Zo plaatste Leeghwater geen strijkmolens langs het IJ, nodig om ook bij ongunstige omstandigheden water te kunnen lozen. Het kan verklaren waarom Rijnland het voorstel van Veris in februari 1641 wel besprak, terwijl Leeghwaters plan daar niet ter tafel schijnt te zijn gekomen.1 Sterker nog, er stond Leeghwater forse kritiek te wachten. Zijn boek was nog maar net versche nen of Claes Arentsen Colevelt, "Publicq Landmeter tot Leiden", veegde in 1642 de vloer met het voor stel aan.2 In 172 artikelen verwoordde de in Leiden woonachtige en misschien in dienst van het stads bestuur staande landmeter zijn tegenwerpingen. 1 Behalve waar anders aangegeven is deze kadertekst gebaseerd op Teeling 1982 dl. 1, p. 127, dl. 2, pp. 110, 321; Muller, Zandvliet 1987, p. 189; DTB Leiden. Met dank aan de heer J.W. Balder voor genealogisch onderzoek in het Regionaal Archief Leiden. 2 Taverne 1978, pp. 216-222. 3 OAR inv.nr. 1578; Fockema Andreae 1955, pp. 385-386. 1/ ii - r JV n li Plankaart voor de uitbreiding van Leiden buiten de Zijlpoort door Colevelt, 8 maart 1644 (noorden links). Beeldbank Regionaal Archief Leiden. 1 Werner 1991, p. 6. 2 Colevelt 1727. Leeghwater en het Haarlemmermeer 23

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2009 | | pagina 24