I 8 september 1630 en getekend J.A.L.W (Jan Adriaensz. Leeghwater). In hetzelfde dossier bevindt zich ook nog een andere ongedateerde en naamloze begroting waarin een aantal posten wat hoger wordt getaxeerd.1 Leeghwater vermeldt niet namens wie hij optrad. Wel laat hij in het "boecxken" weten dat hij op de hoogte was van eerder door de landmeter Gerbrant Meussz. uit Uitgeest gedane metingen in het Haarlemmermeer. Hij baseert zich bij zijn schatting van het te bedijken oppervlak openlijk op de door deze landmeter verkregen uitkomsten. Zijn plankaart uit 1629 vertoont ook belangrijke overeenkomsten met die van Meussz. Beiden laten zowel het Kagermeer als het Spieringmeer onbedijkt. Min of meer tegelijkertijd meldde zich een Leids consortium onder aanvoering van Gerrit Meerman.2 Deze uit Delft afkomstige advocaat had zich kort geleden in Leiden gevestigd, na zijn huwelijk met een dochter uit de familie De Bye uit die stad, maar behoorde, hoewel zeer vermo gend, nog niet tot de stedelijke regentenklasse. Al snel nadat hij zijn oog op het Haarlemmermeer had laten vallen, kreeg hij een groot deel van de bestuurlijke elite over zich heen. De regenten wezen op de mogelijk funeste gevolgen van een bedijking voor de waterhuishouding in hun stad. Erg consequent in hun redeneertrant waren zij echter niet. Het lijkt erop dat het hen er eerder om was te doen het bedijkingsoctrooi zelf toegewezen te krijgen: "Aan de Meer-droogmaking zou wel ƒ300.000 schoon te verdienen zijn".3 Dit voordeel wilden zij in eigen zak steken. De bestuurders ondergroeven hun bezwaren tegen de bedijking dan ook met de opmerking dat het na droogma- 2 Fockema Andreae 1955, p. 385; Van Tielhof, Van Dam 2006, 1 Deze begroting is waarschijnlijk niet lang na het opmaken van p. 168. de eerste begroting gemaakt. 3 Ibidem. Itfllf i'llt tVfkKTul»;. t.lrtl N.luL ii ni.lr £\v,[s.„jUni i j.u-f bnifr Ulf k ir.-ii ui Plankaart voor de droogmaking van het Haarlemmermeer "gedaen door Jan Adryaensz. Leeghwater Molenmaker van de Rijp", 1629 (noorden rechts). Het Kager- en Spieringmeer worden buiten de bedijking gehouden. Provinciale Atlas Noord-Holland, Haarlem, inv.nr. 51-000763*02. Leeghwater en het Haarlemmermeer 17

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2009 | | pagina 18