droogmaking maar weinig over. Beheersing van het waterpeil in de Rijnlandse boezem zou als gevolg heel wat moeilijker, zo niet ondoenlijk worden. Daarnaast maakten Leiden en Haarlem zich grote zorgen over de scheepvaart op hun steden. Na bedijking kon die alleen nog gebruik maken van een smalle ringvaart. En als het water bij harde wind niet langer werd opgezweept, zou dat wel eens tot een verminderde schuring en daardoor verzanding van de aanvoerroutes kunnen leiden. Maar Haarlem was niet alleen beducht voor verzan ding van het Spaarne, het vreesde ook de gevolgen van een aanzienlijke verlenging van de vaarroute van de stad via Oude Wetering naar het stroom gebied van IJssel en Rijn: "Soo dat de vaert van Haarlem door den ringsloot veel langer vallen sal als nu tegenwoordigh over het Meer gheschiet" (Colevelt alinea 146). Ook voor de waterkwali teit in de stadsgrachten viel niet veel goeds te verwachten. Vooral Leiden had te kampen met sterk vervuild water. De vollerijen van de bloeiende textielindustrie en de snel toegenomen bevol kingsomvang waren de grote boosdoeners: "door de neeringe ende hantwercken die seer vuyl sijn ende de Stadt Leiden sij Godt lof populeus ende welvaerende is door de menichte der menschen" (Colevelt alinea 145).1 Voor de leefbaarheid van de stad was regelmatige verversing van de stadswa- teren van levensbelang. De stedelijke bestuurders waren dan ook fel tegen droogmaking gekant. Toen de Haarlemse vroedschap door het consortium werd benaderd, wees zij het voorstel resoluut van de hand: "deselve bedijckinge soude uytvallen ende strecken tot eenen totale ruijne, onderganck ende 13 Volgens de gangbare mening stelt dit schilderij het bezoek voor van de prinsen Maurits en Frederik Hendrik aan de pas droog gevallen Beemster op 4 juli 1612. Leeghwater geeft uitleg. Olieverfschilderij door een ongeïdentificeerde meester, 19e eeuw. Collectie Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. 1 Van Tielhof en Van Dam, pp. 160-161. Een sterke groei van het inwoneraantal en een expansie van de textielnijverheid in de afgelopen decennia droegen alle bij aan de vervuiling van de stadsgrachten. De stank in de stad was vooral 's zomers soms ondragelijk. Leeghwater en het Haarlemmermeer

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2009 | | pagina 14