interessante achtergronden en gewoonten die bij het gebruik van de glazen aan bod komen. Met andere woorden: de rol van het gelegenheidsglas (glas dat bij een bijzondere gelegenheid werd aangeboden) in de collectie van HHNK zal worden belicht. Voor een beter begrip van deze rol is enige kennis van de glasgeschiedenis onontbeerlijk. Daarom zijn aan dit boekje ook enkele hoofdstukken toegevoegd waarin het ontstaan van glas en de glasindustrie in de Nederlanden, en verschillende versieringstechnieken uit de doeken worden gedaan. Veel van de informatie is afkomstig uit De glazen van de dijkgraaf, de masterscriptie waarmee ik in 2007 mijn studie kunstgeschiedenis aan de Radboud Universiteit te Nijmegen afrondde. Mijn belangstel ling voor waterschapsglas werd echter al veel eerder gewekt, namelijk toen ik begin jaren tachtig van de vorige eeuw via het werk van mijn man kennis maakte met de waterschapswereld. Tijdens werkbe zoeken waarvoor tevens de partners werden uitge nodigd, werd ik voor het eerst geconfronteerd met de grote rijkdom aan erfgoed waarover waterschap pen beschikken. De prachtige glazen, dikwijls voor zien van schitterende gravures, trokken in het bij zonder mijn aandacht. Toen het moment aanbrak om over een afstudeeronderwerp na te denken lag de keuze min of meer voor de hand: het (gelegen heids) glas van de Nederlandse waterschappen leek een geschikt onderzoeksterrein. Vanwege de enorme omvang van het beschikbare materiaal bleek dit echter al snel te ambitieus. Omdat mijn man inmiddels een functie bij HHNK had bekleed, kende ik de fraaie glascollectie die zich daar bevindt. Voor mijn onderzoek bracht ik een deel van de Noord-Hollandse waterschapsglazen in kaart. Deze inventarisatie koppelde ik aan de ontwikke lingsgeschiedenis van glas en het ontstaan van de waterschappen. Dat laatste onderwerp, inclusief de recente historie van HHNK, is echter in dit boekje niet opgenomen. Voor informatie daarover verwijs ik naar de literatuurlijst van mijn scriptie die bij de drie Noord-Hollandse regionale archieven te Alk maar, Hoorn en Purmerend ter inzage ligt en naar diverse eerdere publicaties van de Vrienden van de Hondsbossche. 8 'T Welvaare van d' Heere

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 9