Inleiding Het verfraaien van gebruiksglas door middel van een gravure was al in de Romeinse tijd bekend, maar raakte in vergetelheid. Pas in de zeventiende eeuw werd deze versieringstechniek met de dia- mantstift opnieuw populair. Niet alleen handwerks lieden die er hun brood mee verdienden bekwaam den zich erin, ook onder amateurs werd het een geliefd tijdverdrijf. Tot die amateurs wordt Anna Roemers (1583/84-1651) gerekend, dochter van de koopman/dichter Roemer Visscher, die bekend werd door zijn bundel Sinnepoppen. Als 'joffer', afkomstig uit de betere kringen, kreeg zij een brede opleiding. Ze sprak verschillende talen, musiceerde, dichtte en kon fraai borduren en schilderen. Bovendien ging ze op vriendschappelijke voet om met een aantal beroemde mannen dat bijeenkwam in de Muider- kring, waaronder Vondel en Hooft. De roemers en berkemeiers die zij graveerde en die tot de mooiste en kostbaarste exemplaren op dit gebied worden gerekend, waren bedoeld als geschenk voor vrien den (afb. 1 en 2). Het toeval wil dat Anna in 1624 trouwde met Domi- nicus Boot van Weesel (1585?-l675), die vanaf 1626 heemraad van de Zijpe en Hazepolder was en in 1629 dijkgraaf werd van de Wieringerwaard. Hij deed diverse uitvindingen op het gebied van de waterbouw en verkreeg in 1627 van de Staten Gene raal een octrooi op een kanaalgraafmachine. Na hun huwelijk vestigde het echtpaar zich in de Wieringer waard, op 't Huijs te Queldam, een boerderij tegen over het sluisje in de Slikkerdijk. De relatie tussen Anna en Dominicus is bijzon der interessant vanuit het perspectief van deze uit gave. Waterschapsbestuurders in de tijd van Boot van Weesel schonken namelijk dikwijls glazen bij het aanvaarden van hun functie. Die glazen, voor zien van gravures met (familie-)wapens, toepasselij ke afbeeldingen en teksten, speelden een belangrij ke rol op de waterschapstafel. Ze werden gebruikt tijdens de diners, na afloop van de schouw of het opmaken van de rekening, om ermee te toasten op van alles en nog wat. Niet alleen de 'groei en de bloei van het waterschap' vormde aanleiding om het glas te heffen, ook op de onderlinge vriendschap, het welzijn van de prins van Oranje en de voorspoe dige handel werd gedronken. Helaas is er van Anna's hand geen enkel glas met een dergelijke gra vure overgeleverd, hoewel het niet ondenkbaar is dat zij voor de kring waarin haar man een belangrij ke plaats innam ooit een glas graveerde. Gelukkig bezit het Hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier (HHNK) wel een groot aantal andere fraai gegraveerde glazen die stuk voor stuk een eigen verhaal vertellen. In dit boekje staan ze centraal, waarbij niet alleen aandacht besteed wordt aan kunsthistorische aspecten, maar vooral ook de Afb. 1. Berkemeier met gravure van Anna Roemers 'Vin- cens tui' (overwin u zelf). Overgenomen uit A.D. Schinkel, Beschrijving van merkwaardige drinkglazen. Het glas bevindt zich nu in de collectie van het Rijksmuseum Amsterdam. Helder, donkergroen glas; 1646; h. 15,2 cm., 0 kelk 15,3 cm. Afb. 2. Anna (1.) en Maria Roemer Visscher. Anna houdt een muziekboek vast, Maria graveert een glas. Kleurenlitho door H. ten Kate, circa 1860. Regionaal Archief Alkmaar. 'T Welvaare van d' Heere 7

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 8