Tot besluit Het zal uit het voorgaande duidelijk zijn geworden dat het hoogheemraadschap een fraaie glascollectie bezit die bovendien een interessant stuk regionale geschiedenis vertegenwoordigt. HHNK staat hierin niet alleen, ook andere waterschappen hebben imposante glascollecties. Daarin bevinden zich bovendien glazen met versieringen van beroemde graveurs die in dit boekje niet zijn genoemd omdat HHNK er geen exemplaren van bezit. Over sommige collecties, zoals die van Rijnland, IJsselmonde en Delfland zijn al publicaties verschenen, ander mate riaal wacht nog op inventarisatie en beschrijving. Inmiddels is een breder onderzoek naar al het Nederlandse waterschapsglas gestart. Dat de tradities in de huidige 'high-tech' water schapswereld bepaald niet zijn uitgestorven blijkt uit de handhaving van het schouwdiner en uit de vele recentelijk door bestuurders geschonken glazen. HHNK vormt hierop geen uitzondering en bezit sinds 2005 zelfs een bijzonder relatiegeschenk: een fraai gegraveerd glas dat in nauw overleg met dijk graaf Monique de Vries door Siem van de Marei van Royal Leerdam werd gemodelleerd naar het glas van Dirk Sevenhuijsen. (zie afb. 8). Op dit glas is aan de voorzijde het wapen van HHNK gegraveerd. Er zijn twee uitvoeringen van dit glas, namelijk met of zonder de inscriptie Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier aan de achterzijde (afb. 55). Het wapen voert gedeeltelijk terug op de wapens van voormalige inliggende waterschappen. In het Koninklijk Besluit uit 2004 wordt het als volgt omschreven: 'Gedeeld; I in azuur zes golvende dwarsbalken van zilver, II in goud een leeuw van keel, getongd en genageld van azuur. Het schild gedekt met een gouden keizerskroon, gevoerd van azuur; het geheel geplaatst op de keizerlijke adelaar, iedere kop omgeven met een aureool van goud' De zes golven staan symbool voor de zes waterschap pen die bij de fusie in 2003 waren betrokken en de leeuw voor de kracht en de voortvarendheid waar mee de bescherming van het land wordt uitgevoerd. De keizerskroon en de tweekoppige adelaar verwij zen naar het wapen van US. Overigens zijn sommige drink- en tafelgebruiken niet alleen in de waterschapswereld overeind geble ven. Bij veel bruiloften wordt nog gedronken op het jonge paar, al dan niet met champagne en speciale glazen. Staatsbanketten van onze koningin verlopen nooit zonder wederzijdse toespraken, waarin soms op diplomatieke wijze netelige kwesties worden aangeroerd, gevolgd door toasts op de goede ver standhouding tussen de bevriende naties. En op de vooravond van Prinsjesdag worden, tijdens het tra ditionele diner van het Cavalerie Ere-escorte, nieuwe escorteurs nog altijd ingedronken met een slok uit een speciaal glas en het op luide toon uitspreken van het woord 'trouw'. Al wordt, sinds het aantreden van vrouwelijke bestuurders, niet meer exclusief gedronken op het 'welvaren van de heren' van welk waterschap dan ook, een gezamenlijk diner met traditionele elemen ten is nog steeds een belangrijk middel tot verbroe dering. Laten we daarom nog eens het glas heffen op het Nederlandse waterbeheer in het algemeen en de groei en de bloei van het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier in het bijzonder. Afb. 55. Gelegenheidsglas Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. Kristal (Leerdam); 2005; h. 20,5 cm., o kelk 9,3 cm., a voet 9,2 cm. Collectie HHNK. 'T Welvaare van d' Heere 61

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 62