na het afsteken van een speech, een willekeurig en goed gevuld glas kreeg overhandigd. Heel af en toe leidde dat tot verwarring bij zo'n genodigde, die dacht dat hij na afloop van het diner het glas mee naar huis mocht nemen. Gelukkig werd het misver stand altijd opgehelderd en bleven de glazen keurig 'thuis' bij het schap, waar ze na afloop van de maal tijd liefdevol en met de nodige voorzichtigheid aan tafel in een sopje werden afgewassen door de dames van de huishoudelijke dienst. Ook andere antieke glazen bleven in Noord-Hol land nog lang in gebruik tijdens diners. Slingergla zen, zo genoemd omdat de stam versierd is met spi ralen van luchtbellen of witte of gekleurde glasdra den, stonden tot in de jaren negentig van de vorige eeuw naast de borden van de geïnviteerden (afb. 54). Helaas ging er wel eens iets mis en brak van een enkel glas de voet. Daarom werd bij US, na het vertrek van dijkgraaf IJff in 1993, de gewoonte om een gast uit te nodigen tot het houden van een speech door hem of haar het passende antieke glas aan te reiken afgeschaft. De kostbare glazen blijven tegenwoordig in de vitrine. Traditiegetrouw wordt nog ieder jaar bij HHNK een schouwmaaltijd gehouden. In grote lijnen ver loopt het drinkritueel daarbij tegenwoordig als volgt: allereerst geeft de dijkgraaf een gast het woord voor het houden van een tafelrede over een specifiek onderwerp. Vervolgens krijgt die persoon na het afsteken van zijn speech de gevulde hensbe ker aangereikt door de bode, neemt een slok en toast, naar goed en oud gebruik, op de groei en de bloei van het schap. Nadat de bode de hensbeker gedept heeft komt de volgende gast aan bod en her haalt het ritueel zich. Van het adfundum uitdrinken is dus geen sprake meer. De hensbeker die gebruikt wordt is overigens het vergulde zilveren exemplaar uit 1660 van het oude US. Sinds 2006 is de oude traditie van de schouw maaltijd met een nieuw fenomeen verbonden, toen HHNK voor het eerst een jeugdschouw afkondigde. Leerlingen van het Alkmaarse Clusius college ver richtten in oktober van dat jaar onderhoudswerk zaamheden in het gebied van het hoogheemraad schap en werden na afloop onthaald in het gemeen- landshuis in Edam. Bij die gelegenheid werd, voor het eerst sinds de opheffing in 1921 van het Hoog heemraadschap van de Hondsbossche en Duinen tot Petten, de zilveren hensbeker uit 1815 weer gebruikt, waaruit volgens de eeuwenoude gebrui ken alle aanwezigen een teug namen. In 2008 werd een andere traditie in ere hersteld: het zilveren bekertje van jhr. mr. D.C. de Dieu Fontein Verschuir kwam tijdens een lunch van de leerlingen in het Noorderpolderhuis weer op tafel. In tegenstelling tot vroeger dronk men echter met de jongelui vruch tensap en geen wijn... Afb. 53. Schouwtafel van US, 1980. Rond de zitplaats van dijkgraaf IJff stonden tot 1994 de antieke glazen en de hens- en strafbeker gereed om aan de gasten uit te reiken. Overgenomen uit D. Aten e.a., Oude sier moderne kunst. 'T Welvaare van d' Heere 59

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 60