I* 4f8 NEDEllLANDS [Rang der Koninklykc Familie, enz. aju den Dis van Haar Ed. Groot Mog. den 30 Mei 1660 J Dc %'in *<X s s - S s3 £5 2 Een vorkje prikken in Den Haag In 1660 onthaalden de Groot Mogende Heren van de Staten van Holland de Engelse koning Karei II en zijn gevolg op een copieuze maaltijd (afb. 48). In het boeiende verslag daarvan, opge nomen in de al eerder genoemde Displegtighe den, wordt uitgebreid beschreven hoe het er aan toe ging en wat er zoal geserveerd werd. Nadat Karei II (afb. 49) op 25 mei 1660 bij Moerdijk aan land ging werd hij, uiteraard onder groot escorte, naar Den Haag begeleid. Daar gaven de Staten een diner voor het gezelschap dat aan een tafel in T-vorm of als een hembd plaatsnam met de koning aan het hoofd. Hij werd geflankeerd door zijn tante, de koningin van Bohemen, aan zijn rechter- en zijn zuster Mary Stuart, de echtgenote van stadhou der Willem II, aan zijn linkerzijde. Aan de rech ter kopse kant van de tafel zaten de hertogen van York en Gloucester en links van Mary Stuart zat haar zoon, de prins van Oranje. Deze prins Willem, de latere stadhouder-koning Willem III, was toen nog maar negen jaar oud. De maaltijd duurde twee dagen. Er werd in grote ovalen schotels een keur van gerechten geserveerd (per schotel soms wel vierentwintig fazanten) en vooral: men schonk niet alleen aller beste delicate wijnen, maar de tappen liepen gestadig dag en nagt en hielden nimmer op te lopen'. Tot vier keer toe dronk men op de gezondheid van de Engelse vorst, telkens als dat gebeurde werd met een toorts een teken gegeven zodat het langs de Vijverberg opgestelde geschut tegelijkertijd kon worden afgevuurd. De kosten van dit banket liepen behoorlijk op, ze bedroe gen zes maal honderd duizend gulden'. Enkele dagen later, op 30 mei, werd dit alles nog eens dunnetjes overgedaan in het Mauritshuis, de residentie van Johan Maurits, graaf van Nassau Siegen. Het moeten vermoeiende dagen zijn geweest. De aanleiding tot het geven van deze maaltijd was niet zo feestelijk als op het eerste gezicht lijkt. Eigenlijk ging het om een vorm van Wic- dergutmachung'. Karei II was namelijk na de terechtstelling van zijn vader, koning Karei I, naar de Republiek gevlucht waar hij aanvankelijk met open armen ontvangen werd. Na afloop van de Eerste Engelse Zee-Oorlog in 1654 werd hij echter prompt uitgewezen, om het met Cromwell gesloten vredesverdrag niet in gevaar te brengen. Na de dood van Cromwell (1658) werd de monar chie in Engeland weer hersteld en Karei II in 1660 tot koning gekroond. De Republiek had dus wel iets goed te maken en deed door middel van de feestelijkheden haar uiterste best om de vriendschappelijke betrekkingen met Engeland te hernieuwen. vo Q n o Koningin Bohcmc. De Koning van En geland., cm. ïitccn- de or.ikr een ver hemelte. De Prinfes Rooyaal. 0.CI OO 2 n 5 *3 9 Kaft Afb. 48. Plattegrond van de tafelschikking van het diner aangeboden aan Karei II op 30 mei 1660. Overgenomen uit K. van Alkemade en P. van der Schelling, Nederlands Displegtigheden. Regionaal Archief Alkmaar. Afb. 49. Koning Karei II met de versierselen van de Orde van de Kouseband. Overgenomen uit A.N.J. Fabius. Het leven van Willem III1650-1702. Alkmaar 1912. Regionaal Archief Alkmaar. 'T Welvaare van d' Heere

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 58