bedsteden, kozijnen en deuren was uitgebroken en als brandhout gebruikt, het meubilair in stukken geslagen en alle ruitjes op 50 na gesprongen. De kosten voor de restauratie van het gemeenlandshuis werden geraamd op elf- of twaalfduizend gulden en men overwoog of het niet verstandiger zou zijn om elders een compleet nieuw gebouw neer te zetten. Uiteindelijk werd toch besloten tot herstel. Het stadhuis van Alkmaar fungeerde in eerste instantie ook als vergaderplaats voor het bestuur van US. Toen US echter in 1701 een serie sluizen in Edam in beheer nam, kocht het hoogheemraadschap in 1702, ten behoeve van het onderhoud daaraan, een timmerwerf aan de Schepenmakersdijk. Op de werf werden bijvoorbeeld herstelwerkzaamheden aan sluisdeuren uitgevoerd, maar al snel werd er extra grond als tuin aan het terrein toegevoegd. In 1724 liet men, naar aanleiding van stormschade, het stenen huis van de vlosser- of baggerbaas aangepas- sen en uitbreiden. Voor dijkgraaf en heemraden ver rees er in 1734 een 'stenen kamer' op het terrein, die in 1759 werd uitgebreid tot logement met bene den een vergaderzaal en op de bovenverdieping kamers met bedsteden voor de bestuursleden. De vergaderzaal diende ook als ruimte voor het diner. Dergelijke stijlkamers werden dikwijls versierd met prachtig uitgevoerde polderkaarten van enorme afmetingen, waarbij prestige ook een belangrijke rol speelde. US beschikte bijvoorbeeld sinds 1680 over een kaart van Jan Jansz. Dou die zelfs groter was dan een soortgelijke kaart van Rijnland en waarop men dus bijzonder trots was. In 1836 werd de vlosserswoning nogmaals uitge breid met de Witte Zaal, waarmee dijkgraaf en hoogheemraden een smaakvolle omgeving kregen voor hun vergaderingen en maaltijden. Toch werd Edam pas in 1881 officieel zetel van het bestuur. Net als voorheen vergaderden de hoofdingelanden af en toe nog in Alkmaar. Toen US in 1993 fuseerde met NHNK werd het gemeenlandshuis in Edam het hoofdkantoor. Sinds de laatste fusie in 2003, die leidde tot het ontstaan van HHNK, is Edam nog steeds het kloppende hart van het hoogheemraad schap. Een kortstondig alternatief met een centraal kantoor in Purmerend en drie districtskantoren bleek geen goede oplossing te zijn. Inmiddels zijn de plannen voor een heel nieuw gemeenlandshuis in Heerhugowaard, waar eind 2010 de hele staf, alle technische diensten en het bestuur gehuisvest worden, in een vergevorderd stadium. Tot die tijd blijft de Witte Zaal van het gemeenlandshuis, waar de kaart van Dou nog altijd hangt, in gebruik voor speciale gelegenheden zoals de ontvangst van hoge bezoekers en schouwmaaltijden. Afb. 51. Het Noorderpolderhuis (met links de herenkamer) in de Schermer tussen Schermerhorn en Ursem. 'T Welvaare van d' Heere 55

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 56