1953 kon het opnieuw in gebruik worden genomen (afb. 52). Posch schafte zelfs nieuw zilveren bestek en serviesgoed van Wedgwood aan. Hoewel het waterschap de Schermeer in 1977 werd opgenomen in Het Lange Rond dat vervolgens in 2003 opging in HHNK, bleef het Noorderpolderhuis, inclusief de timmerschuur met kegelbaan, in gebruik voor ver gaderingen en andere bijeenkomsten. Het bestuur van de Hondsbossche stichtte al veel vroeger, namelijk in de eerste helft van de zestiende eeuw een gemeenlandshuis: het 'Huys op 't Honds bosch'. Behalve als bestuurszetel was het huis in trek als verblijfplaats voor hoogwaardigheidsbekle ders die op doorreis waren. Nadat dit gemeenlands huis in 1627 tijdens een hevige storm was wegge spoeld, werd er een nieuw in de Hazepolder gebouwd en in 1628 in gebruik genomen. De inde ling en uitrusting van dit gemeenlandshuis loog er niet om. In de zeventiende eeuw telde het bestuurs- logement maar liefst vier en dertig Bedden, ende meenigte van ander kostelijk Imboel ende Huysraet Bovendien bevonden zich bij het huis paardenstallen en een koetshuis voor de 'gemene- lands koetswagen'. Dat de inventaris van een gemeenlandshuis aardig kon uitdijen blijkt onder andere uit de hiervoor al even genoemde lijst die door kastelein Jan Klinkhamer, de beheerder van het huis, werd samengesteld. Deze lijst werd opge maakt om vast te leggen welke goederen bij de inva sie van de Engelse en Russische troepen in 1799 ver loren waren gegaan en diende als verantwoording naar het bestuur. Behalve vele ankers wijn van aller lei soorten, etenswaren, huisraad, serviesgoed, tafel zilver en een kanariekooi stonden op de lijst ook allerhande glazen. Het pand zelf was na afloop van de strijd trouwens een ruïne, het hout van vloeren, Afb. 50. Het Heerenhuis van de Starnmeer te Spijkerboor. 54 'T Welvaare van d' Heere

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 55