Gerestaureerd glas Aan sommige glazen in de collectie van HHNK is duidelijk te zien dat ze zijn gerestaureerd. Door het veelvuldige gebruik ontstond er nog al eens schade, die zo goed mogelijk werd hersteld. Hoewel wij nu een andere mening hebben over het gebruik van het, vaak kostbare, glaswerk, had dit oorspronkelijk helemaal geen museale status. Toch zeggen de restauraties veel over het belang dat men hechtte en nog hecht aan het behoud van de glazen. Aan de voet van de hens beker van de Schermeer, die gerestaureerd is met ijzeren krammen omdat men ten tijde van de res tauratie nog niet over goede lijm beschikte, valt bijvoorbeeld te zien dat die al lang geleden is gerepareerd. Ook de scherf van het glas van De Sonnaville worden met behulp van krammen bij elkaar gehouden (afb. 44). Soms waren de glazen dermate beschadigd dat stam en voet geheel moesten worden vernieuwd. Dit is onder andere het geval bij het glas van het dijkcollegie van Waterland en van US met het wapen van Edam, waar zilveren stammen en voeten onder werden gemonteerd (afb. 23 en 26). Helaas sneuvelde ook recentelijk nog de voet van een bokaal. De tweede hensbeker van de Starnmeer bleek ooit met slechte lijm te zijn gere pareerd na een breuk en toen het glas na een grote tentoonstelling de vitrine verliet viel de voet aan stukken. Er wordt een holle zilveren voet aan het glas gemonteerd waarin alle stukjes glas van de gebroken voet zijn verzameld. Zo vormt die als het ware een reliekhouder van de scherven. Het geheel wordt voorzien van de tekst: 'in 2006 brak ik mijn voet, op zilver sta ik weer goed'. geplaatst, buigt zich naar een vrouwelijke figuur rechts van haar, die een wapenschild aanreikt met daarop het raadhuis van Westzaan. De gekroonde vrouw houdt in haar linkerhand het wapen van de Banne Westzaan. Links van haar staat Mercurius die met zijn staf wijst naar kisten, een walviskaak en een uitvarend schip. Op de achtergrond naast de linker vrouw zijn vijf molens aan een waterloop gegraveerd. De voorstelling wordt links en rechts begrensd door een boom. Aan de andere zijde van de kelk is in een rond medaillon de inscriptie Het Welvaaren van den BANNE WESTZAAN, D.D. Joh. Sam. Creutz 1783 aangebracht. Het medaillon is omgeven door een rand met een gevlochten kabel en wordt omlijst door twee bloemfestoenen. Westzaan was een dorp met een florerende eco nomie, die varieerde van de walvisvaart tot wind molenindustrie, waaronder papier- en houtzaagmo lens. Hiernaar wordt in de gravure verwezen door Mercurius, de molens, de walviskaak en het uitva rende schip. De in de inscriptie genoemde J.S. Creutz was stadsbouwmeester van Amsterdam en de ontwerper van het nieuwe raad- of rechthuis van Westzaan, dat tussen 1781 en 1783 werd gebouwd. In Westzaan vielen overigens tot de Bataafse revolu tie het bestuur van de polder en het rechtsgebied (de ban of banne) samen. Bij de inwijding van het nieuwe rechthuis leidde Creutz, die ook toezicht gehouden had op de bouw ervan, het bannebestuur onder het afsteken van passende toespraken van het oude naar het nieuwe rechthuis. Het is waarschijn lijk dat hij bij deze gelegenheid het glas aanbood, het 'd.d.' in de inscriptie staat voor dono dedit (geschonken en opgedragen door). Het andere glas heeft weliswaar een minder res pectabele ouderdom, er is echter een minstens even mooie geschiedenis aan verbonden (afb. 46). Dit glas werd aangeboden in 1991 ter gelegenheid van Afb. 44. Het met behulp van ijzeren krammetjes gerestau reerde glas geschonken door dijkgraaf De Sonnaville. Zie ook afb. 42. Collectie HHNK. 50 'T Welvaare van d' Heere

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 51