voor- en achterzijde zijn wapens gegraveerd, van de Sonnaville en van de Schermeer. Beide wapens zijn met elkaar verbonden door linten, waarop respec tievelijk de tekst aan Schermeers en welvaren toege wijd te lezen is. Onder het wapen van de Sonnaville is een banderol aangebracht met de tekst Dr. P. de Sonnaville dykgraaf, onder het wapen van de Scher meer bevindt zich een banderol met de inscriptie Schermeers Beschermer. De onderzijde van de kelk is geslepen in een ruitpatroon, de stam en de voet zijn van zilver. Het glas werd in 1841 gebroken door de Sonna- ville's opvolger, D.C. de Dieu Fontein Verschuir. Het speet hem zo zeer dat hij een zilveren bekertje schonk met daarbij een register waarin kon worden bijgehouden wie eruit dronk (afb. 43). Van 1841 tot 1952 zijn de namen van gebruikers van deze beker trouw opgetekend. In de zilveren beker liet De Dieu een inscriptie aanbrengen met de volgende tekst: De Dieu Fontein Verschuir diende niet alleen de Schermeer, maar ook het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche en Duinen tot Petten. Oplevering en overdracht van gebouwen Tot de categorie aangeboden glazen horen ook nog twee exemplaren die werden geschonken ter gele genheid van de overdracht van gebouwen. Het oudste van deze twee, de bokaal van de Banne Westzaan, is een waar pronkstuk (afb. 45). Op de kelk is een uitgebreide voorstelling te zien. Een gekroonde vrouw op een troon die op een podest is Afb. 42. Gelegenheidsglas dijkgraaf P. de Sonnaville. Lood- glas; 1823 (gravure); zilveren voet (1820); h. 16,8 cm., o kelk 11,4 cm., a voet 8,8 cm. Afb. 43. Beker dijkgraaf D.C. De Dieu Fontein Verschuir. Zilver; 1841 (inscriptie); h. 13,6 cm., o kelk 9,4 cm., o voet 7,8 cm. Jaarletter onvindbaar, meesterteken HS (Hendrik Smits), merk voor eerste gehalte. Collectie HHNK. Jonkh. D.C. de Dieu Fontein Verschuir van Heilo den drinkbeker van zijnen voorganger den Heer Dijkgraaf P. de Sonnaville gebroken hebbende heeft ter blijven de herinnering derzelve daarvoor deze aan het Polder bestuur van de Schermeer aangeboden mei 1841. 'T Welvaare van d' Heere 49

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 50