Woord vooraf Er zijn talloze spreekwoorden en zegswijzen die de betekenis van de rijke glastraditie van de Hollandse waterschappen onderstrepen. Drinkglazen die staan voor goed beleid en eensgezind bestuur, voor status en waardigheid, voor historisch besef en tegelijk eigentijds en modern bewustzijn. Historische en moderne drinkglazen, van kostbare hensbeker tot eenvoudig tafelglas, symboliseren het zorgvuldige bestuur en laten tegelijkertijd de bestuurderen zelf een dronk uitbrengen op het welslagen van hun beleid. Enkele van die gevleugelde wijsheden, met positieve en negatieve betekenis: Het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier bezit een prachtige collectie bijzondere, met spreu ken en voorstellingen gegraveerde drinkglazen. Ook bij andere waterschappen zijn nog vele kostbare pronk- en drinkglazen te vinden. Het glaswerk is een uniek onderdeel van de grotendeels onbekende, maar interessante (kunst)historische collecties van de waterschappen. Het cultuurhistorische belang van met name het glas is nauwelijks te overschatten. Het glaswerk getuigt van de rijke traditie van de grotere en kleine schappen, van hun 'Hollandse' identiteit en van hun divers maar tegelijk collectief verleden binnen de tegenwoordig grootschalig gefu seerde bestuurslichamen die de zorg hebben over het waterbeheer. Het glas vertelt, zoals uit deze publicatie blijkt, over de waterschappen maar ook over bestuurs- en leefcultuur van verleden én heden. Glaswerk als symbool voor goed beleid door ver anderende tijden heen. In een belerend vroeg zeven- tiende-eeuws woord-beeldspelletje, een zogenoemd 'emblema', wordt dit heel mooi verwoord (Nicolaus Taurellus, Emblemata, Neurenberg 1602): De moraal is dat inhoud, gedrag en beleid moeten meegaan met de omstandigheden, met de actuali teit. Een betekenis die te herkennen valt in het rijke cultuurhistorische verhaal over het waterschapsglas, dat hier volgt: een kostbare boodschap van prachtig en ongekend waardevol transparant erfgoed. Prof. dr. Jos Koldeweij Radboud Universiteit Nijmegen Met ijzeren handschoenen moet men geen geene glazen wasschen Den Duivel en God in één glas bannen Een vuile adem besmet het reine glas Men weet niet wat tusschen het glas en de lippen voorvallen kan Die de glazen gebroken heeft, moet het gelag betalen 'de inhoud past zich aan en schikt zich: de boka len, die allerlei vormen geven aan de wijn, bewaren hun vaste vorm, terwijl de wijn zich aanpast en voegt naar alle modellen en maten'. 'T Welvaare van d' Heere 3

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 4