waaronder de polders Schermeer en Starnmeer, was gevormd. Van der Pal overleed in 1996. Onder de voet is deze bokaal gesigneerd door Felicitas Engels met haar naam en het jaartal 1994. Zowel het glas als de gravure zijn door haar ontwor pen. Felicitas Engels-Neuhold was jarenlang verbon den aan de afdeling Gelegenheidsglas van de Koninklijke Glasfabriek in Leerdam, maar in de jaren negentig begon zij een eigen atelier in het Bra bantse Heusden, waar ze ontwierp en graveerde. Voor de uitvoering van haar ontwerpen wendde zij zich vanaf die tijd tot de glasblazers van de Beierse glasateliers in Zwiesel en Eisch. Niet alleen HHNK maar ook andere waterschappen bezitten gelegen heidsglazen die door deze kunstenares werden ont worpen en gemaakt. Een jaar eerder, in 1993, kwam US in het bezit van een klein glas met een opmerkelijke gravure (afb. 41). Dit glas werd aangeboden door secretaris Martin Groot bij zijn afscheid. De inscriptie luidt: Martin Groot Secretaris 1980-1993Onder de randinscriptie Uitwaterende Sluizen zijn op de kelk een passer, een Hollandse cirkel en een kraanvogel met een steen in de rechterpoot afgebeeld. Onder de inscriptie met de naam van Groot loopt een band met een geblokt patroon. De passer en de Hollandse cirkel, of cirkel van Dou, hebben een dubbele betekenis. Zij verwijzen enerzijds naar een kaart van de Beemster waarop dergelijke landmeetinstrumenten staan afgebeeld als margedecoratie en anderzijds naar de functie van landmeter die de heer Groot vervulde voor hij secre taris werd. Ook de kraanvogel verwijst naar zo'n margedecoratie. Bovendien staat het dier voor de waakzaamheid van het hoogheemraadschap. In een achttiende eeuwse editie van een, door de Italiaan Ripa geschreven, iconologisch handboek wordt de kraanvogel afgebeeld naast de personificatie van Vigilantia. Volgens de overlevering waren er twee redenen waarom het dier met een steen in zijn klauw slaapt: Plinius en Horapollo verklaren dat hij de steen als wapen gebruiken kon wanneer de nood aan de man kwam, een andere (anonieme) lezing luidde dat de steen op de grond valt wanneer de kraanvogel in slaap sukkelt en op die manier dus dient als 'wekker' voordat er onheil geschiedt. De geblokte rand onderaan de kelk is een gestileerde afbeelding van het kenmerkende patroon van rode en witte blokjes op een chalon, een manshoge stok die gebruikt wordt als landmeetinstrument. De heer Groot leverde zelf het ontwerp voor de gravure. Een benoeming en spijt over een gebroken glas... De Schermeer bezat ook een aantal fraaie bokalen die door bestuurders waren geschonken. Een mooi verhaal is verbonden aan het glas dat in 1823 door Petrus de Sonnaville (1765-1837) werd aangeboden bij zijn benoeming als dijkgraaf (afb. 42). Aan de Afb. 41. Gelegenheidsglas secretaris Martin Groot. Kristal (Leerdam); zilver, 1993 (gravure); h. 19 cm., a kelk 8 cm., o voet 7,4 cm. Collectie HHNK. 48 'T Welvaare van d' Heere

Uitgave Kring van Vrienden van de Hondsbossche | 2008 | | pagina 49